Velkommen til Trainor Forumet

Alt du lurer på om Ex Forskrifter og normer DSB Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Varme arbeider Automasjon Elektrisk støy
kan du få svar på i forumet

10,000+
tråder
100%
spørsmål besvart
13,000+
registrerte brukere
1,200,000+
besøk i året
100%
spørsmål besvart
40+
years of experience
80,000+
course participants
1,200,000+
besøk i året

Elbranschens forum

I samarbete med
Tema Tråder
Ex icon Ex Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx 1561
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder icon Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 9571
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart icon Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Havindustritilsynet og IEC 61892 901
Varme arbeider icon Varme arbeider Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening 38
Automasjon icon Automasjon Prosess, styring og regulering 832
Elektrisk støy icon Elektrisk støy Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning 219
Batterier icon Batterier Inspeksjon og drift av batterisystemer 14
Questions in English icon Questions in English Ask questions and get answers in English 18
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Krav til avstand til eksternt gjerde i fri luftsanlegg over 145 kV

I FEF § 4-5 er det krav til avstand fra ekstern gjerde til spenningsførende deler på N+2,5 m.

Hvis en har en jordslutter påmontert støtteisolatorer og denne åpnes i horisontal retning mot gjerdet, hvordan forholder en seg til kravet da?

Skal en måle avstand fra spissen av jordslutteren til gjerdet eller fra spenningsførende del på isolator til gjerde?

Hvis en ser på figur 2 i NEK440 vil jordslutteren komme innenfor skraverte området for "område uten spenningsatte deler og isolaterer". Siden jordslutteren ikke er spenningsatt i normal drift, blir jeg usikker på hvordan kravet i FEF gjelder for overnevnte problemstilling.

Spurt ${formatDate(1546587880)}
Løst Løst
Ex
Krav til IP grad på Ex kapslinger

Hva er kravet til IP grad på dei ulike Ex kapslingene?

Forstår det slik at kravet til Ex e er IP 54, men hva med Ex p, q, n og i?

Hvor i NEK 420 finner man kravet om IP 54 på ein Ex e kapsling?

Spurt ${formatDate(1546256996)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Få eksisterende utelysrekke til å slå seg av og på samtidig

I en rekkehusgruppe er det i dag montert utelys i hver enhet. Noen fotocellestyrt, andre bare med bryter. Etter litt uhell i mørket på isen så ønskes det en måte å gjøre slik at hele rekka tenner og slukker samtidig. Hvordan kan dette løses enklest mulig?Litt greit å hente inn litt grunnlag fra uavhengige før vi ringer firmaer.

Spurt ${formatDate(1546528064)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Kan noen hjelpe meg med et dimmerproblem?

Hei.

Jeg holder på å prøve å skifte en dimmer. Dimmeren jeg skal skifte heter Helvar TS500L-2211 : Link til bilder av Dimmer : https://imgur.com/a/83xg54HJeg har da 2 spørsmål:

Hva er de 2 sirklene som er inni hverandre i midten til høyre?

Og hvorfor kan jeg ikke skifte denne til en Leddim 400? Elnummer: 1400002

Isåfall om jeg ikke kan bruke den. Hvilken må jeg heller bruke?

Mange takk for svar på forhånd

MVH

Sigurd Sollien

Spurt ${formatDate(1545439989)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Kabelsko

Hei, er det noen fasit på hvilken side av bolten kabelskoen sitter på? Feks en jording med kabelsko som skal festes til en kobberskinne Med gjennomgående bolt og mutter.

Har det noen betydning om kabelskoen sitter på mutter siden eller på boltsiden? Vil ikkje kabelskoen få samme presset fra begge sider rent teoretisk?

Spurt ${formatDate(1545910643)}
Løst Løst
Automasjon
Forskrifter for maskinsikkerhet og maskinbygging

Hei,

Automatikkerlærling som skal opp til fagprøve i januar her.

Eg har prøvd å få oversikt i kva normer og reglar som dekker maskinbygging.

Eg ar beider mykje med industrielle roboter, og har relativ god kontroll på forskriftene som dekker roboten i seg sjølve, men eg (og bedrifta mi) har ikkje like god oversikt på normer og standarder for andre deler av "maskinene" (systema) vi lager. Deler som f.eks styretavler, sikkerhetssystem, elektriske anlegg rundt roboten, mekanisk konstruksjon osv.

Praksisen vi har i bedrifta er nok i innanfor dei fleste relevante standardane og det er for så vidt ikkje min job til å verifisere at designet vi bruker er innanfor, men når det kjem til fagprøven hadde det vert veldig greit å kunne slå opp og vise til at vi gjer det innanfor og kvifor det er det.så mitt konkrete spørsmål:Kort oppsummert, kva er dei viktigaste normane og standardane (ISO, EN, IEC osv) som ein som landbasert automatikkar som arbeider med maskinbyggjing og design burde ha i bakhovuded?

Tusen takk for hjelpen!

Helsing Håvard Bakke

Spurt ${formatDate(1545290019)}
Løst Løst
Ex
Kabeltrommel med sleperinger i en Exi krets

Hei

Vi vurderer å bruke en slangetrommel for opprulling av en kabel. Denne kabeltrommelen har en form for sleperinger og er ikke sertifisert som Ex/Exi.

Kan vi uten noen form for godkjenning bruke den i en Exi krets og betegne den som en simple apparatus eller bør det være en sertifisering som en Exi komponent, evt en egendeklarasjon?

Spurt ${formatDate(1545301008)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Bruk av varmefolie som primærvarme

Noen som har erfaring med varmefolie til å legge under parkett. Kan dette erstatt primærvarmekilde som panelovner?

En kunde som lurer, og jeg har ikke et godt svar til han. Skal varme opp stue, kjøkken og gang (åpen løsning) på ca. 35m2.

Med å ha en lun gulvvarme vil en kunne senke romtemperaturen, men med 60W/m2 og 35m2 blir nok 2100W noe lite.

Noen erfaringer/synspunkter.

Spurt ${formatDate(1545393805)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Risikoavstand fra isolator

Hei,

Det kom opp en diskusjon om risikoavstanden og fra hvilken del en skal regne avstand fra. Prøver å sette opp utgangspunktet for diskusjonen under:

På en isolator som er 1,5 m lang henger det en spenningsførende 132 kV line på. Risikoavstanden for 132 kV er 1,1 m ihht til FSE og vil således ikke "dekke" hele isolatoren.

Spenningen fra 132 kV linen vil fordeles jevnt over hele isolatoren og en kan derfor argumentere for at en må betrakte hele isolatoren som en spenningsførende del og at det derfor også vil være en risikoavstand fra isolatorens nedre del (den delen som er lengst vekk fra spenningsførende line).

Risikoavstanden er ikke mindre enn 40 cm ihht til FSE slik at en kan derfor argumentere for at det vil være en risikoavstand på 40 cm fra isolatorens nedre del.

Er dere enig i det?

Eller vil risikoavstanden kun være fra den spenningsførende linen?

Spurt ${formatDate(1545228335)}
Løst Løst
Automasjon
Siemens plc

Hei, har holdt litt på med scl programmering på Siemens før, men husker såda ikke hvordan man la opp en god indeks, og kall funksjon(lage kallfunksjon av alle forskjellig funksjonsblokker i en funksjonblokk). Lurte på om noen har et program liggende som dette er gjort på en god måte, slik at jeg kan se hvordan dette er gjort hos deg/dere. Som sakt i scl/strukturert tekstHadde satt stor pris på dette om noen har.

Spurt ${formatDate(1545239637)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Rune Øverland

Rune Øverland

Seniorinstruktør

Les mer
Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Team Leader Training

Les mer
Ole Petter Sørensen

Ole Petter Sørensen

Seniorinstruktør

Les mer
Sverre Isaksen

Sverre Isaksen

Senior Instructor

Les mer
Steinar Nilsen

Steinar Nilsen

Seniorinstruktør

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.