| Tema | Tråder | |
|
|
Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx | 1561 |
|
|
Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 | 9575 |
|
|
Havindustritilsynet og IEC 61892 | 901 |
|
|
Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening | 38 |
|
|
Prosess, styring og regulering | 832 |
|
|
Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning | 219 |
|
|
Inspeksjon og drift av batterisystemer | 14 |
|
|
Ask questions and get answers in English | 18 |
Dei ska teitas me 75 newton å då ska det vara tett ,det skjer ikkje ,må muskel kraft te ,korfor?
Løst
Hei,
ønsker å lufte en problemstillinger vedrørende ansvarsbestemmelsen i FSE. Bygger videre på et eksempel brukt i en tidligere tråd:
Et energiverk ønsker å bygge en ledning mellom A og B. Linja det dreier seg om er en 66kV-linje. I forbindelse med nybyggingen, skal en eksisterende ledning rives. Under arbeidet med bygging/riving kan ledningene bare komme under spenning ved atmosfærisk påvirkning eller ved induksjon/overslag fra parellelgående ledninger. I tillegg, vil deler av arbeidet foregå i nærheten av en eksisterende, paralelltgående ledning. Energiverket setter ut jobben, og et foretak registrert i elvirksomhetsregisteret blir tildelt oppdraget.
Energiverket mener det er hensiktsmessig å legge følgende til grunn i kontrakten:
- For arbeid nær ved de eksisterende, paraleltgående ledning, mener energiverket at de har ansvaret for ivaretakelse av FSE. Det bestemmes derfor at energiverkets instrukser og prosedyrer skal legges til grunn for godkjenning og utpeking av LfS. Driftsleder skal da identifisere behovet for LfS under prosjekteringen, og på bakgrunn av en individuell vurdering, godkjenne entreprenørens personell som leder for sikkerhet. Energiverkets prosedyrer skal også følges ved utpekningen av LfS.
- For arbeid med riving/bygging, hvor dette arbeidet ikke foregår i nærheten av eksisterende ledninger (men hvor ledningen som rives/bygges kan komme under spenning ved lyn, samt induksjon/overslag fra eksisterende ledninger), legges det til grunn entreprenøren skal følge sine egne retningslinjer for godkjenning og utpeking av LfS. Energiverket mener at entreprenøren har det fulle ansvaret for ivaretakelse av FSE ved dette arbeidet, og at energiverkets ansvar vil være begrenset til det som følger av byggherreforskriften.
Er energiverket på ville veier i siste punkt? Veiledningen til § 6 i FSE sier jo at det tillegger "driftsleder" å godkjenne en person for leder for sikkerhet. Når det gjelder utpeking av LfS, sier veiledningen til § 3 at myndigheten kan delegeres av "eier/driver". Ansvaret for utpeking av LfS synes således i utgangspunktet å ligge til "eier/driver" - også for arbeid som ikke kommer i direkte berøring med eksisterende anlegg. Energiverket mener at sterke reelle hensyn taler for en annen forståelse. Lyn og induksjonsfare er jo risikoer som en elektroentreprenør burde være rustet til å håndtere på egenhånd ved hjelp av deres eget internkontrollsystem. Energiverket mener dessuten at bare vil virke kompliserende å henvise til sine egne prosedyrer på dette punktet.
Løst
Hei. når man har en generator om bord i en aluminiumsbåt. Den er TN-S 400/230v. Skal brukes til arbeidsutstyr på dekk. Skal man da jorde skroget?
Løst
Hei!
Jeg har hatt el-kontroll hjemme og fikk et punkt jeg måtte gjøre noe med. Bak TV-bordet hadde jeg skrudd opp en forgreningskontakt i tv bordet.... det var ikke lov da denne skulle ligge løst å slenge på gulvet.
Forgreningskontakten er 40cm lang og har et hengehull i hver ende som fabrikanten har laget... det var der jeg satte inn skruene uten at det forringet forgreningskontakten.. Hva er problemet her??????????
Løst
Hei,
Er det krav til hovedbryter eller hovedsikring plassert i eller umiddelbar nærhet til forbrukerkurser i bolig?
Typisk utfordring er sikringsskap med forbrukerkurser uten hovedsikring eller bryter. Kun inntakssikring plassert på loft eller annen leilighet.
Det har vært praktisert så mangt som nå kommer for en dag under AMS utrulling.
Løst
Hei, har et ønske fra kunde om å splitte ut deler av anlegget for utleie/hybel der han ønsker egen måler for dette. Ganske sikker på at seriemåler ikke er lov lenger (ikke lov å utregne selv).
Fant dette skrivet på NVE:
https://www.nve.no/elmarkedstilsynet-marked-og-monopol/nettjenester/nettleie/individuell-maaling/
Men hvilken forskrift er dette hjemlet?
Løst
På et leilighetsbygg skal det være utvendige persienner som skal tilkobles. Tenkte å ta dette fra nærmeste stikkontakt innvendig da de skal styres av fjernkontroll. Grensensnittet blir da Hirschmann-kontakt utvendig som får konstant spenning. I en ideel elsikker verden uten priskonkurranse vil man jo sette inn 2p-bryter i mellom her, men er det egentlig krav til det?
Løst
Hei. Kan man som ufaglært være LFS eller AFA?
Løst
Hei,
spørsmål angående jording i bolig bygd i 1974, som har fått avvik etter nylig DLE inspeksjon der teksten er:
"utjevningsforbindelse til vannledning manglet. Alle hovedjordforbindelser etterses".
Det er utenpåliggende vannrør i vaskerom, utenom hovedvannledningen som kommer opp inne i trevegg. Finner ingen synlig utjevningsforbindelser.
Ved kontinuitetsmåling, måler jeg 0,3ohm til vannrør.
1. Er det krav til at utjevningsforbindeles til vannrør skal være synlig?
2. Om det ikke er krav, er dette en OK måleverdi?
Løst
Kan et elektro foretak sør i landet, ha folk fast opp nord (ikke opprettet noe avdeling, men ansatt folk som bor der oppe). Mens installatøren sitter i sør?
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.