Velkommen til Trainor Forumet

Alt du lurer på om Ex Forskrifter og normer DSB Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Varme arbeider Automasjon Elektrisk støy
kan du få svar på i forumet

10,000+
tråder
100%
spørsmål besvart
13,000+
registrerte brukere
1,200,000+
besøk i året
100%
spørsmål besvart
40+
years of experience
80,000+
course participants
1,200,000+
besøk i året

Elbranschens forum

I samarbete med
Tema Tråder
Ex icon Ex Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx 1561
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder icon Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 9575
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart icon Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Havindustritilsynet og IEC 61892 901
Varme arbeider icon Varme arbeider Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening 38
Automasjon icon Automasjon Prosess, styring og regulering 832
Elektrisk støy icon Elektrisk støy Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning 219
Batterier icon Batterier Inspeksjon og drift av batterisystemer 14
Questions in English icon Questions in English Ask questions and get answers in English 18
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Betjening av knivsikringer

Hvem har lov å betjene knivsikringer? Utfører internkontroll i et borettslag med en gammel tavle fra 80 tallet med knivsikringer til hver leilighet på 3x35A. Rett over hver knivsikring står målerene plassert. I denne tavlen er det og et eget felt med en 500A inntaksbryter samt at avdekningen er ikke IP2XC. Kan mannen fra gata inn og lese av måler i denne tavlen og eventuelt betjene disse knivsikringene?

Spurt ${formatDate(1489999003)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Jording i gamle sikringsskap

hei,

Gable sikringsskap har ofte en stor skrue for innfesting av jording På kun ett punkt. Finnes det jordingsskinner som man kan feste i disse skapene, slik at man kan få terminert jordingene individuelt? Eller er ikke dette vanlig i slike skap ?

Spurt ${formatDate(1489821821)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Utløserkarrakterestikk motorvernbryter

Jeg lurer på hvilken utløserkarakteristikk motorvernbrytere har I1, I2, I4, I5?

Spurt ${formatDate(1489833558)}
Løst Løst
Automasjon
Fagprøve

Hei, jeg holder på med fagprøve i tavlemontering, der jeg har fått tegneoppgave for en starter for to speed elektromotor med separate vindinger som driver ett transportbånd (dahlendermotor?).

Data jeg har fått oppgitt for el.motor: 440VAC 50hz, 19,2kW - 27,6kW.

Jeg har prøvd å regne ut belastningstrømmen selv, og vil bare få svar på en ting eller eventuellt gode tips som ikke løser oppgaven for meg. Er jeg helt på bærtur eller er jeg i riktig retning?

jeg har satt cos fi til 0,8

Hovedstrøm stjerne: 19,2kW/ (440x1,73x0,8) = 31,5A

Fasespenning: 440V/1,73 = 254V

Resistans viklinger: 254V/31,5 = 8ohm

Hovedstrøm trekant: I(fase)x1,73

Fasespenning trekant = Hovedspenning

Fasestrøm trekant: 440v/8ohm = 55A

Hovedstrøm: 55A x 1,73 = 95,2A.

Plz help, har aldri vært borti Dahlendermotor før og de 2 oppgitte effektene forvirrer meg noe jævlig :p

Spurt ${formatDate(1489873539)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Beregningsfeil gulvvarme

Hei,

Det har blitt lagt varmekabler I badegulv regulert med termostat.

I ettertid viser det seg at feil areal på gulvet som har blitt lagt til grunn er mindre, og at maks effekt pr m2 blir for høy (ca 140W/m2).

Varmekablene ble limt på Depron plater (Skummet polystyrol). Er Depron å anse som brennbart materiale, da med maks tillatt effekt er 120W/m2 ?.

Mitt spørsmål er om det går å sette en effektmotstand i serie med kabelen? Den må i så fall plasseres i koplingsboks sammen med regulator. (f.eks. 2 x50ohm i parallell, tot 60W)

Eller må jeg be dem om å dimensjonere og legge på nytt?

Spurt ${formatDate(1489744609)}
Løst Løst
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart
Utkoblingstider for jordfeil i IT anlegg offshore

Hvor kan jeg finne info om krav til utkoblingstider ved jordfeil i IT anlegg offshore eller i maritime anlegg. Dette er beskrevet i NEK400-4-41 og IEC 60364-4-41 for landbaserte anlegg. Tilsvarende standard for maritime installasjoner NEK 410 eller IEC 60092 har ikke tilsvarende beskrivelser slik jeg ser det. Spørsmålet er også relevant for andre MODU også som forholder seg til IEC61892 standarden.

Spurt ${formatDate(1489753001)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Kvalifikasjonskrav til faglig leder i nettselskap

Hva stilles av krav til faglig leder i f.eks et lite nettselskap som utfører arbeid på eget forsyningsnett?

Holder det at faglig leder i et slikt tilfellet bare er kvalifisert etter FEK §7 første ledd?

Og hvordan blir dette i forhold til faglig leder i Østnes Elektro når disse skal utføre oppdrag for nettselskap, regner med at han må være kvalifisert etter FEK §7 andre ledd?

Spurt ${formatDate(1489753557)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
El firma som jobber på dispensasjon fra FEK § 7

Hei.

Etterlyser svar i utfordrende situasjon:Virksomheten har fått dispensasjon til 15.06.2017, dvs med faglig ansvarlig som elektriker og styreleder.

Per d.d har DSB gitt avslag til 2 våre kandidater, en av dem automatiker og er på praksis hos oss fra NAV.

Styrelederen er fornøyd med ham, han er smart, tenkende og har kunnskap i lav

Det lett å si at vi må ansette installatør, det vet vi.

Vi har 2 mnd igjen for å jobbe,men hvis installatør er ikke til stede,hva gjøre da?

Vi vil beholde den karen, vi har lærte han opp, han er på kurser med oss.

Noen har svar, hvordan forlenge dispensasjon og ikke stenge virksomhet.

Vi har mange kunder som er fornøyd med oss,vi har jobb.

Hva gjøre?

Ber om tips, råd.

Beklager ikke perfekt norsk.

Mvh, Simonne.

Spurt ${formatDate(1489744565)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Jording/bonding av pumpestasjon for drivstoff

Hei . Jeg lurer på hva som blir riktig metode for jording/bonding av følgende :

Elektrisk pumpe , med antistatiske slanger på både på innløp og utløp . I enden av slangene er det metall stusser med 90^ bend . Formålet med dette er å pumpe div drivstoff (bensin/Diesel) fra små beholdere til større tank/beholder.

Ville det beste være å lage eget separat jordanlegg , å holde byggets jord helt utenom ?

Spurt ${formatDate(1489585962)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Feil på 3~ it-nett

Plutselig stoppet alle kurser mellom L1-L2 å fungere, de la ikke ut de mistet spenning, mens L1-L3 og L2-L3 gir tilnærmet lik 230V. Ved utlagt OV måles på inntak siden 230V mellom alle faser. Om OV er innlagt og alle automatsikringene slått av (litt blandet noen med jf.b andre uten) vil en måle spenning til ca 190V men hvis en legger inn en sikring med last mister en spenning mellom L1-L2 med en gang. Det fører også til at det grønne lyset i jordfeilvarsleren slukker.

Har megget alle kurser hvor jeg fant en 3fase sikring med en fase som la helt over til jord, med denne sikringen av, oppsto fremdeles samme problemet.

Spenning mellom fase jord med ov innlagt: L1 205V, L2 156V, L3 126V

Spenning mellom fase jord med ov lagt ut: L1 205V, L2 95V, L3 126V

Info om skapet:

230V 3x16tilf 5 sikringer med jf.b restetende 13 uten. Ikke overspenningsvern, jordfeil melder i skap og separat montert varsler.

Spurt ${formatDate(1489603392)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Rune Øverland

Rune Øverland

Seniorinstruktør

Les mer
Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Team Leader Training

Les mer
Ole Petter Sørensen

Ole Petter Sørensen

Seniorinstruktør

Les mer
Sverre Isaksen

Sverre Isaksen

Senior Instructor

Les mer
Steinar Nilsen

Steinar Nilsen

Seniorinstruktør

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.