Velkommen til Trainor Forumet

Alt du lurer på om Ex Forskrifter og normer DSB Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Varme arbeider Automasjon Elektrisk støy
kan du få svar på i forumet

10,000+
tråder
100%
spørsmål besvart
13,000+
registrerte brukere
1,200,000+
besøk i året
100%
spørsmål besvart
40+
years of experience
80,000+
course participants
1,200,000+
besøk i året

Elbranschens forum

I samarbete med
Tema Tråder
Ex icon Ex Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx 1560
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder icon Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 9571
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart icon Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Havindustritilsynet og IEC 61892 901
Varme arbeider icon Varme arbeider Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening 38
Automasjon icon Automasjon Prosess, styring og regulering 831
Elektrisk støy icon Elektrisk støy Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning 219
Batterier icon Batterier Inspeksjon og drift av batterisystemer 14
Questions in English icon Questions in English Ask questions and get answers in English 18
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart
FEU/FME - krav til dokumentasjon av utstyr

Hei,

Spørsmålet gjelder utstyrsleveranser til skip, eksempelvis en starter, distribusjonstavle eller lignende. Her gjelder Forskrift om Maritime Elektriske anlegg (FME) som ihht §2 også gjelder utstyr ("Forskriften gjelder også for elektrisk utstyr som er tilkoblet maritime elektriske anlegg"). Dog står det referert i veilledningen til §2 følgende "Omsetning av elektrisk utstyr er regulert i forskrift 14. januar 2011 nr. 36 om elektrisk utstyr".

Hvis vi kikker i Forskrift om Elektrisk utstyr (FEU), så er der noen unntak knyttet til skip:

§3. Utstyr delvis unntatt fra forskriften

§17 til §19, §23 og §24 gjelder ikke for oppfyllelse av kravene i §6 til §8 og §11 første og tredje ledd for:

d) spesialisert elektrisk utstyr til bruk om bord i skip, fly eller jernbane som oppfyller sikkerhetsbestemmelser utarbeidet av internasjonale organer som Norge er medlem av

Jeg er i tvil hva dette egentlig betyr. Det er jo tydelig at noe ikke helt gjelder, men det som egentlig står er at man ikke kan benytte de nevnte paragrafene for å hevde at utstyret er i henhold til de generelle kravene i FEU. Altså kan det tolkes som at det er tilleggskrav for skip et sted. Paragrafene som "ikke gjelder for oppfyllelse" er følgende:

§ 17.Produksjonskontroll§ 18.Krav til samsvarserklæring for elektrisk utstyr§ 19.Krav til teknisk dokumentasjon for elektrisk utstyr§ 24.CE-merking av elektrisk utstyr

Teknisk dokumentasjon og produksjonskontroll kommer man neppe unna, det står nok flere andre plasser. Men for å gjøre et langt spørsmål kort: Er det da ikke krav til CE-merking av utstyr til skip? Hva med samsvarserklæring?

En form for samsvarserklæring for at utstyret som er benyttet ombord krever også i FME, men da ikke nødvendigvis som et separat dokument for produktet.

Takker for innspill og svar.

Spurt ${formatDate(1456232883)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Egen jordelektrode for utstyr utenfor dekningsområdet

Hei! Spørsmål!: Nytt krav i NEK 400 er at dekningsområdet for jordelektroden skal dekke hele installasjonen. I montørhåndboka står det at du kan slå ned et ekstra jordspyd, som så skal kobles til hovedjordskinna.

I montørhåndboka står det at dette enkelt kan gjøres via beskyttelsesleder i kabel, men vil ikkje dette normalt gi for lavt tverrsnitt på? Med mindre kabelen er større enn 6mm2, vil ikkje du oppfylle kravet i NEK400 - 544.1 : "Utjevningsleder for tilkobling til hovedjordskinnen skal vere > halvparten av største ledertverrsnitt til beskyttelsesleder i installsjonen", men ikkje mindre enn 6mm2. Er det tillatt med mindre tverrsnitt for en "tilleggsjordelektrode", eller må det legges en separat 6mm2 jordleder. Tusen takk for svar.

Spurt ${formatDate(1456148449)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Bygge styreskap privat

Hei. Får stadig spørsmål om å bygge diverse styreskap for hjemmebryggere. Er elektriker og jobber med industri og automasjon så kompetansen er ingen problem. Men er det lovelig for meg å bygge slikt på fritiden min uten innblanding fra min arbeidsplass ?

Spurt ${formatDate(1456157056)}
Løst Løst
Ex
3. parts verifikasjon av Ex og Atex utstyr som skal offshore

Er blitt spurt om krav til 3. parts verifikasjon på utstyr som skal offshore. Etter mye finlesing av regelverk finner jeg ikke noe utover det som står i Norsok E001. Derfor legger jeg ut spørsmålet her for om mulig bli enda mer sikker i min sak.

I Norsok E001 står følgende om Exn utstyr:

«10.2.3 Electrical apparatus with type ?n? protection

Ex n equipment shall be marked according to IEC 60079-0 and IEC 60079-15 and have a test certificate from a test institution recognized at national level. »

Exn utstyr er normalt er godkjent for gruppe II og kategori 3 (Sone 2) og skal i henhold til flytskjemaet i ATEX Guidelines kun godkjennes i henhold til vedlegg 8 (Intern produksjonskontroll). Men det gjelder landindustrien. Offshore derimot skal Exn utstyret i tillegg ha «a test certificate from a test institution recognized at national level» til riktig merking.

Er det bare Exn utstyr som har slike «ekstrakrav» når det skal offshore, eller gjelder det for ikke-elektrisk utstyr til bruk i gruppe II og kategori 3 (Sone 2) også?

For ikke-elektrisk utstyr til bruk i gruppe II og kategori 2 (Sone 1) gjelder samme godkjenningskrav i henhold til vedlegg 8, men for slikt utstyr skal dokumentasjonen sendes et kontrollorgan som lagrer dokumentasjonen.

Spurt ${formatDate(1456186201)}
Løst Løst
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart
Midlertidig utstyr og kabel forlegning

Hei.

Vi har utført en midlertidig installasjon med HPU på dekk areal på et skip.

Spørsmålet er om disse gummikablene som er tilkoblet skipet sine uttak skal forlegges på vanlig måte på kabel bro med stripsing eller om disse kan være løst forlagt inn forbi en kort tidsrom?

Spurt ${formatDate(1456128425)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Vedlikehold av lysarmaturer på ledning og plugg

Hei

Vi har en stor kunde av oss som lurer på om deres driftspersonell har tilgang til å bytte ut lampeholdere, drossler o.l. i armaturer som står på ledning og plugg. Jeg kan ikke finne noe konkret om dette noen plass.

Spurt ${formatDate(1456131736)}
Løst Løst
Automasjon
Kontakt mellom screen og jord

Hva er faren med åha full kontakt mellom sceen og jord?

Spurt ${formatDate(1455966267)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Installatør og krav om tilgjengelighet FEK §5

Jeg går med tanker om å starte egen elektrobedrift, men trenger først en avklaring rundt FEK §5 3ledd som omhandler at den som har det faglige ansvar skal være tilgjengelig innenfor foretakets normale arbeidstid.

Jeg arbeider til vanlig i norsjøen og er fullt inneforstått med at jeg ikke kan drive elektroforetak på land med ansatte montører. Men hva dersom jeg er den eneste ansatte og foretakets normale arbeidstid bare blir i min friperiode?

Spurt ${formatDate(1455982958)}
Løst Løst
Ex
IECEx

Hei

Er det slik at det er bare Australia og New Zealand som har som krav at utstyr må være IECEx sertifisert?

Jeg lurer igrunnen på hvor bredt IECEx brer om seg globalt?

På forhånd takk.

Spurt ${formatDate(1456127169)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Kontroll av jordelektrode?

Hei Hva er den enkleste måten å kontrollere at et elektrisk anlegg har jordelektrode? Mange steder er det ikke mulig å få gjort målinger med spyd, så der blir det beregning og dokumentasjon som gjelder. Kan en metode være å fremprovosere en jordstrøm med feks en installasjonstester?

Det spørsmålet dreier seg om er rett og slett å finne ut om det er jordelektrode.

Om noen kjenner en metode for å måle seg fram til om det finnes jordelektrode er jeg takknemlig.

Spurt ${formatDate(1455863307)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Rune Øverland

Rune Øverland

Seniorinstruktør

Les mer
Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Team Leader Training

Les mer
Ole Petter Sørensen

Ole Petter Sørensen

Seniorinstruktør

Les mer
Sverre Isaksen

Sverre Isaksen

Senior Instructor

Les mer
Steinar Nilsen

Steinar Nilsen

Seniorinstruktør

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.