| Tema | Tråder | |
|
|
Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx | 1561 |
|
|
Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 | 9573 |
|
|
Havindustritilsynet og IEC 61892 | 901 |
|
|
Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening | 38 |
|
|
Prosess, styring og regulering | 832 |
|
|
Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning | 219 |
|
|
Inspeksjon og drift av batterisystemer | 14 |
|
|
Ask questions and get answers in English | 18 |
Hei.
I et større bygg skal vi demontere og remontere utstyr i himlingen. Det er primært snakk om fasttilkoblet belysning. Årsaken til dette er at arealene skal sprinkles og derfor må himlingen ned. Bygget er gammelt men meget fint. Derfor skal de gamle lampene og himlingen remonteres for å ivareta estetikken. På grunn av byggets størrelse blir omfanget på arbeidet relativt stort. Eksisterende lyskilder skal byttes med nye.
Kan dette arbeidet betraktes som vedlikehold ref elsikkerhet 78 side 5?
Løst
Hei,
Har et spørsmål angående apparat plugg og tilkoblet kabel:
Det er snakk om distrubisjon ut fra en generator (200KVA), det vil dreie seg om et system bestående av flere enheter tilkoblet.
To av enhetene har et strømbehov på 65 A og sikres med en 80A i hovedfordeling med generatoren, fra det må vi benytte en 125A kontakt og plugg.
Det som blir litt i gråsonen for meg er om kabelen til 125A pluggen må ha en strømføringsevne som er tilstrekkelig for 125A eller om jeg kan tilkoble en kabel som har strømføringsevne over 80A.
Det må da merkes godt i alle ender, men normalt sett må det jo kobles direkte for å kunne gå ned på tversnittet. Men er litt usikker hva kravet til apparatkontaktene er.
Løst
Hei!
Var hos en kunde som hadde et bygg fra 90 tallet... en stue.
I den ene stuehalvdelen var det ujordede stikkontakter på to vegger, heller ingen oppkveilet jordledning i veggboks..
På de to andre veggene som var rehabilitert/oppusset var det elko pluss med lysramme av jordet type og jord var tilkoblet såklart.
Hva gjør man når det er jordet og utjordet i samme rom og det ikke er mulighet til å trekke jordledning til de ujorda stikka.. og kunden piper om at han ikke vil bytte ut elko pluss med lysramme til vanlige kjedelige stikk uten jord?
Løst
Er vel ok å bruke vanlig PN til led downlight da disse ikke utvikler varme...
Løst
Var på FSE kurs.. fikk vite at man måtte gå på AUS kurs for å jobbe AUS.... Så spurte jeg om følgende: må man gå på AUS kurs for å drive feilsøing?? tenkte da på å måle på rekkeklemmer og sikringer/kontaktorer PLS etc. etc.
Når JEG snakker om AUS mener jeg at det er å bytte komponenter som sikringer og kontaktorer osv. som er spenningsatt der man må dekke rundt med gummimatter og tre på isolerende knotter på spenningsatte tamper som står ut i lufta osv for ikke å snakke om arbeide på spenningsførende skinner i en hovedtavle ol.
Fikk ikke noe avklarende svar av instruktøren på det...
Er det noen som vet noe??
Løst
Har montert teknisk boks til steketopp (25A), men komfyrstikk dekker ikke hele boksen. Finnes det et lokk til disse så en må bruke. Kan heller ikke se alle fire skruene vil treffe
Løst
Hei!
Noen spørsmål som jeg stadig kommer borti, og ikke føler meg helt sikker på.
Er asd fullgod som ipgrad 2xC/3x?
Mener selv, nei.
Har lest dette med en prøvepinne som ikke skal kunne komme i kontakt med ledende deler. Asd er åpen under/over. Og man kan jo her i værste fall kunne berøre kobber hvis man stikker fingrene inn under/over.
Etter hvilken forskrift ble egentlig behovet for og kontrollere god nok overgangsmotstand til jord eller dobbeltisolere før første jfb.
Løst
Hei,
Er det tillat å bruke skjermen i en PFSP som PEN leder i et TN-c nett?
Løst
Er det krav til følgende skilt: Førstehjelp ved Strømskader
Som viser rettledning. Utgitt av NVE.
Løst
Hei
Vi har en sak som har vært diskutert med RIE på et skolebygg.
Det skal monteres frittstående lysmaster på uteområde tilsluttet skolen. Type Ørsta fundament (stål).
Dette skal ha egne kurser fra +HF432. B16/2 JFA. Kabel IFSI 4G4/4 (to ulike bryterpunkt)
Spørsmålet er om NEK400-5-54.542 gjelder for disse mastene og det da skal legges egen utjevningsforbindelse til hovedjordskinne.
RIE sier dette kun gjelder lysmaster etter REN standard og ikke parkmaster som i dette tilfelle.
Mvh Øyvind
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.