| Tema | Tråder | |
|
|
Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx | 1559 |
|
|
Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 | 9567 |
|
|
Havindustritilsynet og IEC 61892 | 901 |
|
|
Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening | 38 |
|
|
Prosess, styring og regulering | 831 |
|
|
Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning | 219 |
|
|
Inspeksjon og drift av batterisystemer | 14 |
|
|
Ask questions and get answers in English | 18 |
Hei
Lurer litt på det her med PB og F.
Når man skal regne I-tid skal man bruke F kritisk. Men om man har brukt PB i program så blir jo dette feil? Om Fkritisk=PB 0,1 hva er det da i forsterkning?
Løst
Hei
Er det lov og ha utvendig "" rundstift "" montert på everkets provisoriske sentral. sentral er koblet direkte til nettleverandørens tremast. Byggestrømsentralen jeg bestilte av nettselskapet har en utvendig 3faset stikkontakt med lokk. kan jeg vise til noen forskrifter at det ikke er lovlig ?. byggestrømskapet henger på en stolpe i hagen, og stikkontakten henger ca 2 meter over bakken / på et grått skap.
Løst
Eg var hos ein kunde der det var installert ujordet stikkontakter, men i flere rom var det montert en dobbel jordet stikkontakt for varme.
Huset var installert etter feb-91.
Har dette noengang vært lov?
-Eg og kunden hadde ein liten krangel ang. å montere ein ekstra kontakt på stue.
-Eg veit om unntaket ang varmepumpe.
Løst
Hei, har et lite spørsmål ang utskifing av en defekt skillebryter i en hovudskipstavle. Det er ikke mulig å legge tavlen dø, hvordan er dette mulig da en skillebryter kun kan betjenes i strømløs tilstand?
Takker for raske svar!
Løst
Er det noe krav til isolering av cu-wire som f.eks ligger åpent inn i kjeller?
Er det noe krav til isolering av f.eks c-press klemmer som er tilgjengelig for berøring?
Eventuelt henvisning til hvor dette står i NEK400.
Løst
Hei
Har en Magnetdreven pumpe, med påmontert atex godkjent motor.
Denne skal stå i atex sone 1. Må pumpen være temperatur overvåket for at den skal kunne stå i atex område sone 1?
Løst
Jeg har en case nå hvor jordfeil vernet til en 6kV motor tripper når motoren starter. Registrert jordfeilstrøm under oppstart er 2A men også når motorbryter ligger ute måler vernet en strøm på 40mA.
Motorkabelen er 4 x 95 (3 faser + jordleder) og i forbindelse med feilsøking har det dukket opp spørsmål rundt hvordan jordkabel og skjerm korrekt skal termineres i motorens koblingsboks. For denne motoren er jordkabel og skjerm koblet sammen og lagt til jordpunkt i koblingsboks. Vi har noen hos oss som mener at jordkabel og skjerm skulles kobles sammen og isoleres (altså at skjerm og kabel kun skal legges til jord i tavleenden og flytende jord i motorenden). Hvordan skal dette gjøres forskriftsmessig?
Det benyttes en kabelstrømstrafo for detektering av jordfeil i tavleenden av kabelen. Både jordkabel og skjerm går gjennom trafoen 2 ganger.
Løst
Hei! Jeg har fagbrev grL og lurer på og ta automatiker også, hvor lang praksistid og hvilke eksamner må jeg ha, gikk videregående etter kunnskapsløftet.
Løst
Noen som kan forklare hvorfor strømmen stiger dersom man reduserer spenningen i et ledningsnett ?
Det kan umulig være ohm lov som gjelder ?
la oss si man har en motstand på 10ohm og trykker på en 230v ac spenning.
I= 230/10 =23A
Dersom man trykker på 12volt
I = 12/10 = 1,2 A.
Noen som har en forklaring ?
Løst
Jeg har byttet måler fra 1 fase til 3 fase. Har luftstrekk inn til huset. Installatøren har benyttet den eksisterende kabelen fra sikringene på loftet og ned til sikringskapet. Dette er en 2 leder + jord. Jordlederen er merket om med blå tape. Er dette lov. Hvis nei, hvor finnes regelverket?
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.