| Tema | Tråder | |
|
|
Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx | 1561 |
|
|
Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 | 9571 |
|
|
Havindustritilsynet og IEC 61892 | 901 |
|
|
Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening | 38 |
|
|
Prosess, styring og regulering | 832 |
|
|
Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning | 219 |
|
|
Inspeksjon og drift av batterisystemer | 14 |
|
|
Ask questions and get answers in English | 18 |
Hei!
Jeg lurer på hvilken minsteavstand det skal være fra trafokiosk(høyspent) til gassrør som er nedgravd.
Løst
Hei.
I borettslaget her så ble det skiftet ut innmat i sikringsskapene. Fra gamle UZ sikringer til jordfeilautomater.
Jeg skal ikke nevne hvilke merke de satte i, men det er et billigmerke vi har hatt mye tull med på jobben min og som vi har sluttet å bruke.
Jeg byttet ut en av de nye automatene med en Eaton Moeller PKPM jordfeilautomat for 10A lyskursen. Jeg hadde den liggende, så tok likesågreit å installerte den. Et par PN fra automaten og til første veggboks der den forgrenes videre rundt i leiligheten.
Så i fase to av oppussingsplanene til borettslaget så var det baderommene sin tur. Hvorpå en spiker ble skutt tvers gjennom røret som er den grenen av lyskursen som forsyner kjøkkenet med det resultat at det ble jordfeil på den kursen. Jeg kontaktet entreprenør da de av prinsippårsaker skulle utbedre denne feilen, noe de gjorde via el-virksomheten i prosjektet ved å trekke ny separat tilførsel til kjøkkenet og et ekstra par PN til automaten jeg ettermonterte. Da røret var så skadet at omtrekking var umulig.
Nå har jeg fått brev om at jeg skal ha elkontroll av DLE og da blir nok gjennomgang av dokumentasjon en vesentlig del av denne kontrollen. Jeg tenkte først at jeg skal skrive ut dokumentasjon på mitt valg av vern og stå ansvarlig for ""min"" automat mens installatøren som renoverte skapet kan stå ansvarlig for resten.
Men kan jeg egentlig dette når installatøren var sistemann til å koble på denne automaten? Med tanke på nye tilførselsstrekket til kjøkkenet. Jeg kan jo selvsagt forestå dette. Ingen vil vel finne ut dette, og det er heller ikke nevnt noe om den nye tilførselen i installatørens dokumentasjon. Men det er jo en liten prinsippsak.
Er jeg bare en flisespikker her eller har de overtatt ansvaret for denne automaten også?
Løst
Er det nødvendig med kursfortegnelse i et skap tilhørende en bestemt maskin?
Alle komponenter er selvfølgelig merket som normalt, men kursfortegnelse er noe jeg aldri har sett i et slikt skap.
Normalt ved en feil vilman jo bruke tegninger og annet underlag for feilsøking.
Løst
Er inne i en spesiell problemstilling på et eksisterende anlegg som skal ombygges. Tidens tann gjør at alle I/O -kort og barrierer skal byttes på en plattform som er i drift. Det foreslåtte anlegget vil benytte barrierer som er en integrert del av av I/O -kortet. ATEX sier at både barriere og feltinstrument skal være ATEX godkjent for at kretsen skal være godkjent. Eksisterende feltinstrument ble anskaffet før ATEX eksisterte (1996). Trenger noen gode forslag til hvordan dette kan gjennomføres uten å måtte bytte hundrevis av feltinstrumenter...
Noen ideer/forslag?
Løst
Ved innleie av montører skal det lages en ""ansettelseslignende"" avtale.
Finnes det et eksempel på hvordan en ""ansettelseslignende"" avtale (av kort eller lang varighet) mellom montøren og installatøren som regulerer forholdet mellom dem skal se ut?
Eller er det bare en vanlig ansettelse kontrakt som er tidsbegrenset?
Løst
Ved innleie av montører skal det lages en ""ansettelseslignende"" avtale.
Finnes det et eksempel på hvordan en ""ansettelseslignende"" avtale (av kort eller lang varighet) mellom montøren og installatøren som regulerer forholdet mellom dem skal se ut?
Eller er det bare en vanlig ansettelse kontrakt som er tidsbegrenset?
Løst
Diskuterte verdier på isolasjonsmotstand med en kamerat her, og vi ble litt usikre på hvilke verdier som gjaldt for gamle anlegg. Nye anlegg har 1 Mohm, og gamle anlegg har 0,5 Mohm. På ennå eldre anlegg har det vært snakket om 1000 kohm pr/volt driftsspenning, dvs. 0,230 Mohm på 230V-anlegg. Når kom disse endringene og hvilke verdier hører til hver norm/forskift (NEK/FEB) ?
Løst
Hei, har et spørsmål. Har man som elektriker ombord på skip lov til å installere en ny EX Alarmsirene til brannvaslings systemet. Plassering er i et eksplosjonsfarlig område ombord på en supply båt. (Utenfor N2 store) Eller kreves det da EX kurs etc.?
Løst
Hei. Jobber offshore og her har vi oppdaget flere kabelinnføringer på kasser, som står værhardt til, som mangler dryppkant. Hvilke krav eller forskrift er det som omhandler dryppkant ved utendørs montering?
Løst
Hei!
Vi gjorde et eksperiment på skolen med automatsikringer mht. utløsertider i forskjellige omgivelsestemperaturer og resultatet var en tankevekker.
ved temperaturer på 20-22 grader var det som forventet med utløsing av værn, men ved minus 20 grader løste aldri sikringen ut og kabelen ble så varm at det var like før den tok fyr. Ved 40 grader gikk det veldig fort ved overbelastning.
Man kan sikkert si at dette ikke er noe problem ettersom resultatet var etter forventningen i 20-22 grader som vi også fant ut, men dette kan jo få litt andre utfall dersom sikringskap er plassert ute i andre temperaturer osv.
noen kommentarer??
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.