Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder

Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440

Link til NEK FAQ

FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Trekke nettverks kabler selv

Er det nå blitt slik at jeg ikke kan trekke mine egne nettverks kabler i mitt nybygg? Samt ved renovering?

Spurt ${formatDate(1375205760)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
dokumetasjonskrav

På etterkontroll fra dle på et fritidshus, fikk vi noen mangler. Er usikker på om dette er rett.

1. Det var tikoblet pn kabler under samme klemme på en jordfeilautomat
2. Punktplassering på plategning.
3. Enlinjeskjema

Er det rett at dette skal dokumenteres på denne installasjonen, trodde det holdt med Nelfo sine 5 sikre?

Spurt ${formatDate(1375124940)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Kan en bruke gummikabel for 230V/750V i 12 volt anlegg båt?

Kan en bruke gummikabel merket 230V/750V i 12 volt anlegg båt?


Tenker bruke en gummikabel til en lensepumpe/ ho7 rn-f 4G 2,5
Denne kabelen er oljebestandig/ beregnet for industri-

Spurt ${formatDate(1375103460)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Inntakskabel

Hei, jeg har en inntakskabel på 2x16mm2 som kommer inn i skapet. Anlegger er TN, hovedsikringen er 50A. Jeg skal dele opp strømmen i huset og skal ha et nytt skap for kjellerleiligheten som jeg holder på å pusse opp. Blir skjult anlegg. Det kommer altså til å bli 2 sikringsskap i huset. Kjellerleiligheten kommer til å ha totalt 40A kurser (sikringer). Mens resten av huset vil ha ca 100A kurser ( sikringer) totalt. Hadde en elektriker som sjekka jobben og han mente inntakskabelen behøvde ikke å bli byttet ut til 3 fase og 50A hovedsikringen og inntakskabelen på 2x16mm2 skulle klare lastet. Hva syntes dere?

Spurt ${formatDate(1374649740)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
strøm til feriebolig

Hei! Har et prosjekt som akkurat har startet opp. En kunde av oss har revet et gammelt bolighus som har en tilførselskabel på 3x16mm cu, 230v som går fra et fjøs. Denne kabelen går fra sikringsskapet i fjøset med måler for fjøs og anneks og hovedsikringer der. Vil det være tillatt å bruke denne til fritidsboligen, eller må det settes opp egen måler og graves ny everks kabel til boligen.?

Spurt ${formatDate(1374163380)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Lov å installere i egen bolig?

Hei,

Er jeg som automatiker kvalifisert til å installere i egen bolig?

Har jeg lov å installere hos nær familie (evt hvem)? Setter pris på utfyllende svar da dette har vært en omfattende diskusjon i nabolaget :-)

Spurt ${formatDate(1374099300)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Betongsag forårsaket kortslutning på kabel

Hei. Jeg tenkte å nevne en kortslutning som oppsto idag da et arbeidslag skulle kappe og pigge opp for fremføring av kabel og VVS i betonggulv i et fabrikklokale.
Uheldighvis så traff bladet et stålrør med en 3 x 95mm2 PFSP kabel i gulvet.

Det smalt godt og bladet på saga ble sveiset fast i stålrøret og måtte frigjøres med vinkelsliper.

Heldighvis ble ingen skadet. Dette skjedde omtrent ytterst på kabelstrekket.

Planen var at arbeidslaget skulle vente på kabelpåvisning fra ansvarlig sakkyndig på stedet. Men mulig grunnet tidspress så satte de igang alikevel.

Så da ble det litt ekstra pigging på arbeidslaget så vi kunne skjøte kabelen og få spenning på anlegget igjen.

Det var alle sin feil egentlig siden det hadde vært dårlig kommunikasjon mellom firmaene.

Spurt ${formatDate(1374099120)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Montere stikk oppå kjøkkenbenk

Er det lov å montere et dobbelt stikk helt nede ved kjøkkenbenken?

Spurt ${formatDate(1373882280)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Dimensjonere motorkurs

Hei, er dette riktig måte å dimmensjonere for en skipselektriker/automatiker eksamen? Noe jeg har glemt?

4,5 ganger startstrøm i 3sek. 5,5kw,230v, IK3maks 5KA, IK2min 1KA
5500W/(230*roten av 3*cos0,9*n 0,9)=19,5A

Dimensjonere Motorkurs:
-Stille motorvern på 19,5A
-Velge kontaktor som tåler minimum 19,5 i AC3
-Dimensjonere kabel etter nek og gange med samtidig/temp faktor(PFSP)
-Regne ut spenningsfall, og evt øke tverrsnitt.
-Regne ut berøringspenning ved jordfeil. Må være under 50Volt evt innstallere jordfeilbryter. Montørhåndboka s. 140
-Velge kortsluttningsvern som har større bryteevne enn IK3maks, og mindre I5 enn Ik2min ytterst i kursen. Montørhåndbok side 140.


Med de nye gv2 bryterne med termisk og magnetisk vern, er det da nødvendig lenger med motorvernet under kontaktoren?

Takker så mye for svar, og supert forum dette her:)

Spurt ${formatDate(1373741700)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
koble til strøm på gammelt anlegg

Hei! Var på befaring på en gammel låve i dag. Kunden som har overtatt huset og låven vil ha koblet strømmen tilbake på elanlegget ilåven.
På låven var klipsene festet med tre-kilps, kabelen så ut til å være av pvc.
Er det ttillatt å koble til dette?

Spurt ${formatDate(1373653140)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Andre tema

Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Sigurd Barane

Sigurd Barane

Instructor

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.