Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.
Hei
Noen ganger når jeg skrur på lysrørarmaturene (1x18W) under overskap kjøkken, så kommer det et kraftig smell.
Hva kan årsaken til det være?
Løst
er det krav om komfyrvakt? sliter med å finne info om dette. har sjekket montørhåndbok og NEK400:2014
Løst
Noen som vet om en trefase + N manuel vekselvender? skal brukes til å veksle mellom generator kraft og nettkraft..
Tenker på en bryter med 3 faste stillinger. altså 1-0-1
Løst
Min oppfatning er at lærlinger ikke kan jobbe alene(selvstendig) på oppdrag/bygg. Men dem kan selvsagt jobbe alene med oppgaver i ett prosjekt så lenge det er fagfolk i ""gåavstand"". Dette gjelder så lenge en lærling er lærling, til og med frem til bestått fagprøve.
Er dette riktig, eller har ting endret seg?
Løst
Hei, Jeg har tatt VK1 Elektro men ingen fagbrev.
Kan jeg da utføre lovlig mindre elektrisk arbeid på eget anlegg?
§ 6.Kvalifikasjonskrav for den som bygger og vedlikeholder elektriske anlegg
Ufaglærte kan utføre mindre arbeider på elektriske anlegg dersom dette utføres på sikkerhetsmessig forsvarlig måte.
https://lovdata.no/dokument/SF/forskrift/2013-06-19-739#KAPITTEL_3
Løst
Hvordan er det, kan man ta hull og montere f.eks instrumenter og vendere i dørene på typetestede tavler ? Endrer man da ikke egenskapene tavlen hadde da den ble typetestet ?
Løst
Jeg har bygd en garasje inn i huset og skal bl.a. montere en 10A lyskurs (230 IT nett). Er det riktig at man ikke lengre kan bruke ""adskilt"" jordfeilbrytere og automatsikring? Jeg har noen ubrukte til overs som jeg ønsket å få montert, men min elektriker sier at dette er feil og vil montere/selge en ny jordfeilautomat.
Løst
Det ble nevnt her i en annen tråd at det er krav om allpolig brudd på fast belysningsutstyr på bad med dusj, unntatt belysningsutstyr som faller under SELV.
Gjelder det samme da med eksempelvis 12V downlights i himling over bad med dusjhjørne? (Siden du, forumleder, skrev unntatt forsynt med SELV)
Disse går vel under SELV de?
Jeg har koblet downlightsene utenom topolte bryteren på badet mitt. Bak den topolte bryteren er halogenlampene og et stikk over servantskapet. Downlights er da koblet utenom topolt bryter, har enpolt brudd i dimmeren og halogenlampene og stikket styres av topolte bryteren. Slik kan jeg slå begge belysningene av og på uavhengig av hverandre.
Eller må downlightsene kobles bak den topolte bryteren istedet?
Hilsen industri el.
Løst
Må man gå på årlig FSE kurs for å få lov til å betjene sikringer i el-skap som er lage for ikke-sakkyndig personell?
Løst
Er det krav til allpolig bryter foran en fuktstyrt våtromsvifte PAX?
Svar enkelt med henvendelse til NEK.
Vet at dette spørsmålet er stilt en del før, men med mange forskjellige svar og meninger ser jeg på de som usikre.
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.