Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.
Kan ein bygge sikringskap i eit nytt hus på plassen,eller må ein kjøpe ferdigbygget skap komplett med innmat.
Løst
Hvis en har 5 kurssikringer, 3x16A, 1x10A og 1x25A, TN-C-S-anlegg, hvordan regner en ut overbelastningsvernet da?
Følger jeg formlene jeg finner i Montørhåndboka, kommer jeg fram til 19A, som er på villspor når en tenker på komfyrkursen. (25A)
På forhånd takk.
Løst
Har forstått at en tavle er å beregne som elektrisk utstyr og man trenger da ikke levere samsvarserklæring på dette etter at man har bygd tavla.
det man må gjøre er å sette på et klistremerke med bokstavene CE
hva må man gjøre av dokumentasjon for å kunne få låv til å sette på CE?.
Løst
Hei !
Finnes det forskrifter som sier at en lavspenningshovedtavle skal være i eget rom som skal være låst?.
Hvis dette er opp til eier av annlegget å bestemme, er jeg interessert i å vite hvor dette står...
Takk for svar...
Løst
Man har fra DLE brukt NEK 400:709 2002 på et anlegg fra 1999.Når man etter en tid må gi seg på det bruker man bare FEL paragraf 16 , og sier som så .Hva angår de monterte stikkontakter så
vurderes disse til ikke å tilfredsstille fel paragraf 16 hva angår kapslingsgrad. Og ut fra det oppretholder de samme vedtaket som var feil bruk av forskrift.
Det kan opplyses om at det ikke har vært feil på anlegget og at disse søylene er levert av JACO nå DEFA.Jaco leverte også overtrekk som skal brukes (kondomer)
Er det noen ut i dette systemet som kan gi råd om hvordan man forholder seg til slike ting.
HJELP
Løst
Vi har diskutert frem og tilbake om emnet !
finnes det enkle konkrete svar på saken !
Med tanke på :
nett !
type inst. !
priv/industri !
rehab !
event. unntak !
Ønsker ikke svar men en pekepinne !
Løst
Hvilke krav stilles til de personer som skal installere svakstrømsutstyr? Feks. lyd og bilde utstyr. Kabling og kobling til disse? Hva med 12 v utstyr og 24v utstyr. Kan hvem som helst ordne dette?
Løst
Hva bør inngå et et årlig kurs for instruert personell i en industribedrift? Instruert personell som skal ha adgang til tavlerom som ikke er kapslet, betjene effektbrytere osv.
Løst
Hvilke regler gjelder for kobling av utstyr under 50 volt? Kan hvem som helst gjøre det? tenker da spesielt på AV/IT - utstyr. Stiller FKE forskriften noe krav om dette?
Løst
Hvor i NEK 400 står det om kravene til utkoblingstider ved beskyttelse mot indirekte berøring på bad?
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.