| Tema | Tråder | |
|
|
Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx | 1561 |
|
|
Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 | 9573 |
|
|
Havindustritilsynet og IEC 61892 | 901 |
|
|
Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening | 38 |
|
|
Prosess, styring og regulering | 832 |
|
|
Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning | 219 |
|
|
Inspeksjon og drift av batterisystemer | 14 |
|
|
Ask questions and get answers in English | 18 |
Noen som vet om noen som kan vikle små signaltransformatorer? Noratel har vist ikke mulighet til å vikle små trafoer lengre, så er takknemmelig for all annen info her :)
På forhånd Takk.
Løst
Har et vannvarmesystem som består av en bereder med total effekt 15kW (gulvvarme og tappevarmvann) Til denne er det koblet en Luft-til-vann varmepumpe.Berederen er tilkoblet 3f+N (400V TN-S) og er sikret med en 4-pol jordfeilvern med vern i faser og i nulleder
All styring av sirkulasjonspumper og inn- og ut-kobling av varmeelementene gjøres internt i berederen.
Varmepumpa er forsynt fra bereder og skal tilkobles 3f+N+PE pluss en leder for kommunikasjon (i samme kabel). I berederen er det montert 3pol 10A automatsikring for å forsyne denne varmepumpa. Jordfeilbeskyttelse ivaretaes av foranliggende vern, men det vil da ikke være brudd i nulleder i dette vernet mellom bereder og varmepumpe. Det er ikke plass til å bytte dette trepol vernet med en firepolvariant.
Vil det være akseptabelt og utelate brudd av nulleder i dette tilfellet?
Løst
Er det krav til Faglig ansvarlig på fordelingsnett (e-verk)?
Jeg finner at det gamle begrepet sakkyndig driftsleder dekkes av første ledd i FEK §7, men ikke hvordan driftsleder/-ansvarlig kan kobles opp mot FA. Det er greit dersom e-verket utfører arbeid for andre, da må de ha FA med instalatørprøven som alle andre, men hva gjelder dersom de bare arbeider på egne anlegg (HSP/LSP)?
Løst
Hvordan kan vi teste vern for motor riktig iht. 60079-17 (NEK 420) - Gjelder da tabell 1B pkt.9? - Som jeg leser gjelder tabell 1B pkt. 23 kun for Exe motorer som har krav til tE tid.
Tillegg D "Eksempel på inspeksjon av motor" sier kun:Kontroller at vern og kontrollutstyr er installert og i drift.
Exde (Gb) motorer:Termisk overbelastningsvern, er det tilstrekkelig å teste motorvern med testknapp eller må det testes med innstilt utløsestrøm, eller er det fabrikantens manual som gjelder?
Elektronisk/magnetisk overbelastningsvern, er det tilstrekkelig å teste motorvern med testknapp eller må det testes med innstilt utløsestrøm, eller er det fabrikantens manual som gjelder?
PTC vern, Er det tilstrekkelig å teste dette med testknapp på vernet?Kan denne beskyttelsen erstatte overbelastningsvern?
Om både PTC og overbelastningsvern benyttes i kombinasjon, er det da krav til at begge må være dokumentert testet selv om installasjonen kun har krav til den ene beskyttelsesmetoden?
Vil krav til test av vern endres om Exde motor kun benyttes i sone 2?
Ex nA / Ex ec (Gc) motorer:Termisk overbelastningsvern, er det tilstrekkelig å teste motorvern med testknapp eller må det testes med innstilt utløsestrøm, eller er det fabrikantens manual som gjelder?
Elektronisk/magnetisk overbelastningsvern, er det tilstrekkelig å teste motorvern med testknapp eller må det testes med innstilt utløsestrøm, eller er det fabrikantens manual som gjelder?
PTC vern, Er det tilstrekkelig å teste dette med testknapp på vernet?Kan denne beskyttelsen erstatte overbelastningsvern?
Om både PTC og overbelastningsvern benyttes i kombinasjon, er det da krav til at begge må være dokumentert testet selv om installasjonen kun har krav til den ene beskyttelsesmetoden?
Løst
Hei, jeg har fagprøve.
Det er laget en egen stasjon på bedriften vår hvor fagprøven tas. Det er en liten sirkuleringsstasjon som består av tank, mengdemåler, radar, reg.ventil og en motor.
Forsterker til mengdemåler og pumpe er 230V og er tilkoblet PE.
Ellers er det ikke metallrør, men slanger(hageslanger). Vanligvis ville jo rørene vært utjevnet, men her er ikke det mulig. Jeg lurer på om reg.ventil(Sipart ps2 24VDC) trenger å jordes til hovedjordskinne. Det finnes ikke en terminal i koblingshuset til positioner for jording.
Målerøret er ikke jordet, burde denne tilkobles noe jording?
Takk på forhånd!
Løst
Vi er en mindre bedrift som produserer desinfeksjonsmiddel og vi har da naturlig nok EX-soner. Vi er ute etter en El-kontroll for å få en tilstandsrapport rapport på jording og generell kontroll på at alt er bra. Lokalt El-firma vil ikke påta seg slike oppdrag fordi det blir for komplisert for dem.
Hvor kan vi henvende oss til riktig ekspertise på EX-områder for å få en gjennomgang med rapport tro?
Løst
Jeg leser at man skal være kurset og godkjent i ditt og datt for å få lov til å føre tilstandskontroll i elektriske installasjoner... i hvertfall privatboliger så vidt jeg har lest, stemmer dette?
Løst
Er det noe krav til hvilken type jordfeilvarsling som blir brukt om bord i skip? Var om bord i en båt for å utbedre noen avvik etter en DSB kontroll.
Kommentar fra DSB:
"Det må kontrolleres hvilket system jordfeilvarslingen om bord benytter. Er sumstrømprinsippet benyttet, så vil ikke dette fungere om bord i skip. I så tilfelle må en bytte jordfeilovervåkingen"
Er montert en jordfeilovervåking av type RH99M el.nr:1609910. Denne jordfeilvakten benytter seg av en sumstrømtrafo.
Sliter med å forstå hvorfor en ikke kan benytte seg av sumstrømtrafo om bord, da det er 230V IT nett om bord. Mener også å ha vært borti at sumstrømprinsippet er brukt i andre skip jeg har vært om bord i.
Løst
Det er ikke krav at det skal være brudd på stikkurs til tv/media ?
Løst
Hei, vi ser på muligheten for å benytte oss av eksisterende kurs til badstu til også å mate en elbillader. Ikke samtidig, men bruke en vekslebryter/dreiebryter eventuelt kontaktorstyring som velger kun en av forbrukerne på kursen. Normalstilling vil bli elbillader, men kan slå over til badstu ved behov. Er dette lov?
Elbillader har integrert jordfeilvern type B.Eventuelt andre måter å få til dette på i henhold til forskriftene?
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.