Velkommen til Trainor Forumet

Alt du lurer på om Ex Forskrifter og normer DSB Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Varme arbeider Automasjon Elektrisk støy
kan du få svar på i forumet

10,000+
tråder
100%
spørsmål besvart
13,000+
registrerte brukere
1,200,000+
besøk i året
100%
spørsmål besvart
40+
years of experience
80,000+
course participants
1,200,000+
besøk i året

Elbranschens forum

I samarbete med
Tema Tråder
Ex icon Ex Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx 1561
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder icon Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 9573
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart icon Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Havindustritilsynet og IEC 61892 901
Varme arbeider icon Varme arbeider Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening 38
Automasjon icon Automasjon Prosess, styring og regulering 832
Elektrisk støy icon Elektrisk støy Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning 219
Batterier icon Batterier Inspeksjon og drift av batterisystemer 14
Questions in English icon Questions in English Ask questions and get answers in English 18
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Kompetanse krav til Sykehus - elektriske anlegg ? rom for medisinsk bruk

Hei,

Hva akkurat er dokumentert tillegkompetanse krav til å bli registrert i Elvirksomhetsregisteret til anleggs- og utstyrstyper Sykehus - elektriske anlegg ? rom for medisinsk bruk?

Mvh

Blå Ledning AS

Spurt ${formatDate(1582736889)}
Løst Løst
Elektrisk støy
Strømtrafo for måling av overharmoniske strømmer.

Hei

Finnes det strømtrafoer som en kan måle overharmoniske strømmer opp til 540 Hz ?

Det gjelder 3. og 9 overharmoniske.

Spurt ${formatDate(1582796896)}
Løst Løst
Ex
Flytting av IS skjermer i ett kabinett på spenningssatt system

Hei,En kunde har forespurt om de kan flytte IS skjermene (kommer fra feltutstyr med flere egensikre kretsert) fra en IS-bar til en annen i ett kabinett i sikkert område mens systemet er spenningssatt. De ønsker ikke å stenge ned hele systemet mens de bytter den IS-baren i kabinettet.Jeg finner ikke referanser til en slik tematikk i NEK 420A eller IEC 61892-serien. Noen synspunkt?Mvh,Eric

Spurt ${formatDate(1582277692)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Jordfeilovervåkning ifbm trafo

Hei. Skal etablere en 250kVA 230/400V trafo. Tilførsel fra allment IT nett inn på effektbryter på primærsiden. Etablerer også en effektbryter iht leverandørs spesifikasjoner på sekundærsiden.

Vil det være krav til jordfeil- og isolasjonsovervåkning på kablene mellom effektbryter på primærsiden og trafo? Eller slipper man dette hvis det benyttes dobbeltisolerte kabler?

Spurt ${formatDate(1582365575)}
Løst Løst
Ex
Ex nA IIC T5 Gc - kabelnippler/blindplugger?

Har noen wifi Accesspunkt som skal monteres som er merket Ex nA IIC T5 Gc , denne er levert med kabelnippler og blindplugger som ikke er merket.

Notis i manual: Glands/Adapters supplied in the kit are not ATEX certified, the installer must use Glands/adapters appropriate to the installation.

Mitt spørsmål er følgende: Må jeg da bruke feks Ex e nippler, men kan beholde blindpluggene som står i kapslingen selv om disse ikke er merket med Ex ? Kapslingen er jo sertifisert med disse blindpluggene, de er levert skrudd inn i kapslingen, nipplene er vedlagt i esken....

Spurt ${formatDate(1582620396)}
Løst Løst
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart
Tilleggsutjevningsforbindelse på lysarmaturer som står på isolerende vibrasjonsdempere

Er det krav til tilleggsutjevningsforbindelse på lysarmaturer som står på isolerende vibrasjonsdempere? Lysarmaturer er i dag tilkoblet jord via skjermen/jordingsleder i tilførselskabelen. Lampene står innvendig og ikke i hazardous zone. Det er et IT-nett. Båten har Norsk flagg.

Spurt ${formatDate(1582139550)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Varmkabler

Hei,

I en 1 leder varmekabel går begge endene til termostat, mens i en 2 leder har du en kaldende som går til termostat med endemotstand.

I Endemotstanden, ligger lederene (varmetrådene) sammenkoblet?

Så en 1 leder og 2 leder kabel fungerer likt?

Kan noen forklare meg litt forskjellen her, og hvordan kablene fungerer i praksis?

Spurt ${formatDate(1582148506)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Tjømemuffe / Utjevning til Soil

Hei. I et hus som skal pusses opp er alt av avløpsrør skiftet til plast, men rørlegger har ikke montert jordingsmuffe for elektrikeren. Der hoved-avløpsrøret kommer inn i huset nede i kjelleren er står det likevel igjen ca 50 cm med solirør som er koblet sammen med det nye plastavløpet.

Vil det være tilstrekkelig å utjevne dette soilrører med en jordbåndklemme? Eller må rørlegger tilbake for å demontere og sette muffe på plastrøret? Lite erfaring med IT nett selv. Etter mitt syn vil utjevningsforbindelsen være ivaretatt ved en slik løsning. Rørlegger påstår at dette er vanlig. Hva mener dere?

Spurt ${formatDate(1582270783)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Utjevning fra armering til underfordeling

Hei. Er det tillatt å legge utjevning fra armering til underfordeling istedenfor hovedfordeling om det er praktisk vanskelig å få dette til hf?

Uf har tilførsel 3x150AL frs hf, mens hf er forsynt fra nettstasjon med med 3x240Al

Spurt ${formatDate(1582093832)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
10A Eksisterende kurs i garasje El-billading

Jeg har en kunde som har en 10A kurs(2x1,5mm2) i en garasje. Han lader på vanlig stikkontak i dag. Jeg anbefaler han å få montert en EL-Billader for tryggere lading. Det er svært vanskeligt å få trekt frem en ny kurs til garasjen. Så jeg lurer på om jeg kan hente meg ut fra eksisterende kurs.

Er det godkjent å montere en el-billader hvor man dipper den ned til fast 8A som max strømtrekk og sikrer med jordfeilautomat tybe B 10A -30ma? Det er innebygget dc-filter i laderen. Det er kun 0,3A som trekkes i garsjen til lys.

Eller må det trekkes frem ny kurs?

Takk!

Spurt ${formatDate(1582111605)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Rune Øverland

Rune Øverland

Seniorinstruktør

Les mer
Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Team Leader Training

Les mer
Ole Petter Sørensen

Ole Petter Sørensen

Seniorinstruktør

Les mer
Sverre Isaksen

Sverre Isaksen

Senior Instructor

Les mer
Steinar Nilsen

Steinar Nilsen

Seniorinstruktør

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.