Velkommen til Trainor Forumet

Alt du lurer på om Ex Forskrifter og normer DSB Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Varme arbeider Automasjon Elektrisk støy
kan du få svar på i forumet

10,000+
tråder
100%
spørsmål besvart
13,000+
registrerte brukere
1,200,000+
besøk i året
100%
spørsmål besvart
40+
years of experience
80,000+
course participants
1,200,000+
besøk i året

Elbranschens forum

I samarbete med
Tema Tråder
Ex icon Ex Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx 1561
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder icon Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 9571
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart icon Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Havindustritilsynet og IEC 61892 901
Varme arbeider icon Varme arbeider Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening 38
Automasjon icon Automasjon Prosess, styring og regulering 832
Elektrisk støy icon Elektrisk støy Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning 219
Batterier icon Batterier Inspeksjon og drift av batterisystemer 14
Questions in English icon Questions in English Ask questions and get answers in English 18
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Rehabilitering av gamle NEBB skap.

hei, skal planlegge /prosjektere en rehabiliterings jobb av et gammel sikringsskap (nebb), det er ikke skrusikringer men gamle automatsikringer som står i skapet fra før. det skal nå installeres jordfeilautomater type ABB Ck. det er bestilt en rehab innsats i fra Demas (1703029 2-rader-modul), utifra den gamle kursfortegnelsen.

er det noen som har noen tips til relevante krav fra NEK, FEL, DSB, osv som stilles for denne jobben? er det noen momenter under jobben/ sluttkontrollen som man burde være ekstra obs på?

tilleggspørsmål:

er gamle nebbskap bygget i henhold til tavlenormen (NEK EN 60439 og NEK EN 61439/NEK 439)?

Spurt ${formatDate(1581183064)}
Løst Løst
Elektrisk støy
Kabel frekvensomformer, skjerming VS avstand

Hei,

Vi har hatt ett prosjekt der vi fikk i oppgave å trekke noen kabler i grøft til pumper i bakken. kablene skal ligge i separate rør, signal og kraft hver for seg lengde 100-120m. kablene skal ute kobles/skjøtes med pumpekabel av type gummi/bevegelig ledning som går ned til pumpe +-100m ned i bakken. I Tilførselsenden skal vi levere en kveil på ca 20m på innsiden av vegg. Dette er vårt grensesnitt. Her skal ett annet firma overta ansvaret for å montere kablene og koble disse til frekvensomformere.

Vi vurderer at her kan vil legge en PFSP kabel, da det er liten fare for EMC problematikk i denne installasjonen.

Etter at vi har fullført vårt arbeid før vi høre att kablene har blitt lagt på en felles kabelstige med Ekom kabler av forskjellig sensivitet av den andre parten, og vi blir beskyldt for å ha valgt en kabel som er forskriftstridig. Her er jeg uenig.

Spørsmålene blir da som følger:

PFSP kan brukes til motorkabel fra en frekvensomformer så fremt man tilfredsstiller kravene i NEK 400 avsnitt 444.6 Adskillelse av kurser, 444.7 Ledningssystemer og at montasjeveiledningen fra frekvensomformer leverandør tillater dette? Her har jeg lest manualer og vært i kontakt med fabrikanter som bekrefter at PFSP er en god teknisk løsning, spesielt ved lange kabellengder. Noe dokumentasjon på valgte frekvensomformere fikk vi ikke.

Skjerming av ekom kabler eller kraftkabler vil vel ha samme effekt? Her mener jeg det er installatør av innvendig installasjon som må gjøre en risikovurdering og vurdere avstander, ledningssytemer, EMC og ytre påvirkninger, og stille krav til valg av utstyr i sin installasjon.

Hvordan vil ansvaret fordele seg, når det er to parter som har installert hver sin halvdel av samme kabel?

En enkel løsning vi har foreslått for den innvendige installasjonen er å legge kraftkablene i metallrør, noe jeg mener ville ha løst hele problematikken med støy innvendig.

Spurt ${formatDate(1581086246)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Ulovlig praksis ?

Hei.

Har vært og utført en tredjepartsvurdering på en elektrisk installasjon i en leilighet som er i et borettslag.

Personen som borettslaget annonserer til når det kommer til arbeid med det elektriske er elektriker med fagbrev og har sitt eget AS, i tillegg er han beboer i samme borettslag. Virksomheten er ikke registrert i EL-virksomhetsregisteret og personen er ikke installatør.

Fakturaen ble sendt fra den nevnte personen sitt AS direkte til forbruker. Når forbruker etterspurte nødvendig dokumentasjon kom dette fra en helt annen bedrift til forbruker sin store overraskelse.

I etterkant hevder personen som har utført tjenesten at han var innleid til bedriften som utstedet nødvendig dokumentasjon.

I etterkant av denne episoden har borettslagets styre gått ut med et skriv der de sier at beboere i borettslaget fortsatt skal kontakte virksomheten som ikke er registrert i EL-virksomhetsregisteret og personen er ikke installatør direkte og at han utfører arbeidet vegene av godkjent EL-virksomhet.

Hva mener dere om lovligheten av denne praksisen?

Spurt ${formatDate(1580981545)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
IP grad på bærbart utstyr

Hei

i flg IEC 61892-1, tabell 5 skal utstyr som er montert på åpne dekk være ha en beskyttelsesklasse mot vannintregning på IP56. Er det forskjell på om vi skal ha med bærbart utstyr ut på dekk?

Eksempelvis en radio remote som skal benyttes til utstyr på et boredekk? Hvilken IP grad er kravet? Det er ikke naturlig at den blir liggende ute på dekket når det f.eks skal foregå høytrykkspyling.

Er det beskrevet i noen standarder hva slags IP grad portabelt utstyr skal ha?

Spurt ${formatDate(1581061520)}
Løst Løst
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart
Skadet ytterkappe på kabler - offshoreinstallasjon

Når vi måler/tester på kabel (BFOU /RFOU) mellom armering i kabel og plattformstruktur har vi forbindelse.

Dette kan gjelde for både gamle og nye kabler, og er et resultat av at ytterkappen har blitt ødelagt.

Hvilke krav i normer og forskrifter for offshoreinstallasjoner på norsk sokkel fravikes i et slikt tilfelle?

Hvilke konsekvenser kan oppstå mtp tennkilde, berøringsfare osv?

Spurt ${formatDate(1580921406)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Niter flertrådet leder

Det er kun krav til niter/endehylse på mangetrådet kabel, men ser ofte at niter benyttes på flertrådet PN i sikringsskap og automatisering.Hva er meningene rundt dette her, er det bedre/nødvendig?

Spurt ${formatDate(1580939046)}
Løst Løst
Elektrisk støy
Beregning av kondensatorbatterier

Hva er mest riktig å bruke ved beregning av kondensatorbatterier Cos@ eller PF?

Hva bør legges til grunn

PF er jo lavere enn Cos@ for installasjoner med støy (overharmoniske) THD.

Nettanalysator viser f.eks PF= 0,89 og Cos @=0,92 Dette gir utslag på Kvar størrelsen batteriet. Det gir faktisk et utslag på ca. 150 Kvar i differanse på en 1800 KW installasjon

Spurt ${formatDate(1580910153)}
Løst Løst
Elektrisk støy
Overharmoniske

Finnes det noen norm eller forskrift hvor det står hva som er anbefalt max verdi for THDu og THDi (%) som ikke bør overskrides for man må gjøre tiltak med filter etc.?

Spurt ${formatDate(1580910346)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Deltidsansatt installatør

Hei,

jeg utfyller kriteriene for å ta installatørprøven, og vurderer å ta den nå. Jeg har en bekjent som jobber turnus, og kunne tenkt seg å fylle inn fritiden sin med elektroaebeid. Han har fagbrev som elektriker. Spørsmålet mitt er som følger; gitt at jeg gjennomfører prøven, kan han som er elektriker etablere et selskap og ansette meg i en form for deltidsstilling som hans installatør, eller må fagansvarlig ha full stilling? Er det evt andre måter å gjøre dette på?

på forhånd, takk for svar

Spurt ${formatDate(1580912548)}
Løst Løst
Automasjon
Nødstopp kabling

Hei. Hvis en nødstopp har to kontaktsett. Et koblet til nødstopprele og et koblet som tilbakemelding til pls. Er det da krav til at de ikke skal være ledere fra samme kabel og at de to sløyfene må separeres med hver sin kabel? Begge er 24volt forsynet

Spurt ${formatDate(1580818245)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Rune Øverland

Rune Øverland

Seniorinstruktør

Les mer
Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Team Leader Training

Les mer
Ole Petter Sørensen

Ole Petter Sørensen

Seniorinstruktør

Les mer
Sverre Isaksen

Sverre Isaksen

Senior Instructor

Les mer
Steinar Nilsen

Steinar Nilsen

Seniorinstruktør

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.