| Tema | Tråder | |
|
|
Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx | 1559 |
|
|
Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 | 9567 |
|
|
Havindustritilsynet og IEC 61892 | 901 |
|
|
Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening | 38 |
|
|
Prosess, styring og regulering | 831 |
|
|
Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning | 219 |
|
|
Inspeksjon og drift av batterisystemer | 14 |
|
|
Ask questions and get answers in English | 18 |
En PT100, må jo ha spenning, får den spenning fra måleomformeren?
Løst
Om man måler dette i et TN anlegg hva betyr dette tro?
L1 og N = 244V
N og jord = 34VL1 og jord = 268V
Løst
Hei står det noe i NEK 400 at om man har TN og IT i samme bygg skal dette kobles i sammen med utjevninger. Om det ikke står burde vel dette absolutt gjøres og i hvert fall dersom dette er i samme områder?
Løst
Hei,
Noen som vet hvor jeg kan finne noe om hva forskriftene sier om generatorbrytere(11kV) skal være 'fail safe'..eller ikke?
Løst
Hei
Er det noen som har erfaring med hvilket regelverk som gjelder for høyspeningsanlegg som er forsynt fra lavspenningsanlegg? Sikret med tofase 63A, 400v.
Her kunne ikke DSB gi et klart svar men mener å ha lest om dette en eller annen plass.
Løst
Hei.
Noen som vet om det er lov å stripse pfxp kabel på vannrør/ventilasjonsrør.
Løst
Hei
Jeg har en Siemens OLM som er sertifisert ExnA. Denne er montert i en Exeb IIC boks i sone2.
Er dette lov eller skal den monteres i en ExnA boks. Boksen er sertifisert for sone 1. Hva hvis sonekartet blir forandret om noen år?
Mvh
Thomas
Løst
Vi har en el-kjel på 70 KW. Forsynt med egen kurs og låsbar effektbryter i tavla. Spørsmålet om sikkerhetsbryter har nå dukket opp. Mekanisk vedlikehold krever utkobling er da effektbryter greit ? Forskriftene er klar på at utstyr som kran, heis rulletrapp skal ha dette. Har noen erfaringer med dette?
Løst
Er det mulig å koble en trafo motsatt og få den til å fungere?Eksempelvis har jeg en trafo som er merket 220/440. 220primærside 440 sekundær. Kan jeg kjøre 440 inn på sekundærsiden og ta ut 230 på primærsiden?Tenkte viklingene er jo faste, så om det har noe praktisk betydning? Evt hensyn som må tas?
Om det lar seg gjøre med trafo, er neste jobb følgende:I tilfellet er nettet 440 og jeg skal tilkoble utstyr som er 130V.
Kan jeg koble 440 på sekundær og samtidig etablere med et 0 punkt ut fra 220 siden (danne et TN-nett) for å få 130 V mellom N og fase?
Dette høres kansje rart ut, men er det mulig om man ikke har valg?
Løst
Er det mulig å blande Foundation Fieldbus (FISCO consept) i samme BFOU kabel som tradisjonell IS 4-20mA i og med at FISCO consept kan levere opp til 350mA?
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.