Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.
Hei.
I Veiledningen til §6 i FEK er det åpning for at ufaglærte kan utføre enkelte arbeider på mindre anlegg. Bl.a tilkobling/skifting av topolede plugger, montasje av lampettbrytere, etc.
Mitt spørsmål er vedr siste ledd i denne veiledningen som gjelder lavvoltsanlegg. Vi benytter i kontroll kabinetter 24VDC / 20A, -omformet fra 230VAC-. 24VDC`en er så fordelt med flere sikringskurser (4 stk) fra 2A til 8A. Vil arbeider på 24VDC her kunne utføres av ufaglærte?
Jeg har nok en formening om at dette avsnittet er rettet mot bl.a montasje av lavvolts belysning med SELV trafo opp til 200VA som ufaglærte kan utføre, som krever nøyaktig installasjon ihht bruksanvisning, inspeksjon og kontroll og tilkobling utført av faglært/el-installatør. Grunnen til at det er rettet mot denne type installasjon er fordi det står beskrevet i samme avsnitt som bl.a skifte av støpsler og montasje av lampettbrytere.
Løst
Litt off topic kanskje, men er det noen her som har gått på elkraft linjen fulltid på Gjøvik.
Noen som kan si klokkeslett dagen begynner og hvor lenge en holder på hver dag?
Løst
Hvor i regelverket omhandler det typisk anlegg som blir montert midlertidig for å teste ut noe?
Har ett tilfelle hvor på ett verksted det er montert opp endel duppeditter på en vegg, sikringer, ur, PLS, lyspærer osv.
Installasjonen er fast festet til veggen. Hadde anlegget blitt utført skikkelig så kunne det blitt betraktet som fast installasjon.....
Ting er ikke kapslet eller avskjermet slik at anlegget er ikke berøringssikkert.
Anlegget er forsynt med gummikabel fra en 3-fas 16A stikk.
Anlegget har stått slik en stund og slik det ser ut blir det stående lenge.
Det er ingen adgangskontroll på rommet slik at det er tilgang for usakkyndig personell.
Anlegget er utført i åpen forlegning med PN ledere osv...
Løst
Hei
Holder på å oversette en intern brukergruide fra engelsk til norsk, men sliter litt med "Limited approach boundary" og "Restricted approach boundary" da både limited og restricted såvidt meg (og google translate) bekjent betyr begrenset på norsk.
Har lett litt rundt, men ikke blitt helt klok.. Finnes det noen gode oversettelser for disse uttrykkene?
Bruken av uttrykkene kan sees her: http://media.fluke.com/images/6007415a-back-arc-flash-715x360.jpghttps://www.creativesafetysupply.com/template/images/custom/articles-safety/arc-flash-boundary.png
Løst
Hei
Stiller spm i forbindelse med valg av overspenningsvern.
Mange produsenter lager overspenningsvern med egenskap: Godkjent for anlegg uten godkjent distribuert jord. Hva ansees som godkjent distribuert jord, alle anlegg med jordkabel? Er det kun luftstrekk som ikke er godkjent? Kan jeg velge vern som ikke har denne egenskapen, uten å sette jfb forann, så lenge jeg har inntakskabel i jord der jording følger kabel?
Takk
Løst
Hei,
Litt problemer med å forstå hvordan man regner ut belastningen på enfas 230V kurser på 400V nett.
La oss si vi har en 3+N 16A kurs, som skal fordeles på 3 stikkontakter der hver stikkontakt er tilkoblet henholdsvis L1-N, L2-N og L3-N, og alle stikkontaktene blir belastet med mellom 10 og 16A. Hva vil da skje med belastningen på N leder?
Kan man bruke en 3+N automat og fordele 3 stikkontakter med denne belastningen på?
Løst
Er det krav om service/last-bryter både på AC og DC siden på en solcelleinstallajon med inverter?
NEK 400
Ref utklipp fra kunde:
.................
XXXXX krever, ved installasjon av plusskunder, frakoblingsbryter for produksjonsanlegg iht. NEK 400-7-712.537.2.1.1 og NEK 400-5-55.551.7. Denne bryteren skal monteres på AC siden av invertere til plusskunden og være tilgjengelig for nettselskap til en hver tid. Bryteren skal kunne låses for å kunne ivareta FSE Par.14................
Løst
Hva slags rør bruker dere å legge fra utvendig målerskap til innvendig skap i hus og hytter.
Røret blir som regel lagt i pukken under isolasjon og betong. Mange dobbeltvegget korrugerte rør er ikke godkjent for å ha innenfor grunnmuren.
Kan eventuelt legge prefix 32mm med kabel, men da veit en ikke tilstanden på kabelen. (om den er skadet eller klemt)
Hva blir brukt rundt omkring?
Løst
I veiledningen til DSB vedr. ladding av Elbil heter det seg at ved bruk av schuko kontakt skal dette begrenses til max 10 A. Spørsmål er det forskjell på kravet vedr. dette ved ladding av en hybridbil. Gjelder kravet jordfeilbryter type B ved ladding av begge type kjøretøy.
Løst
Hvilke krav stilles til merking av disse?
Har i et tilfelle sett dette merket med tusj, men jeg mener dette skal være etter retningslinjene gitt i arbeidsplassforskriften §5-3
https://lovdata.no/dokument/SF/forskrift/2011-12-06-1356/KAPITTEL_5#KAPITTEL_5
Noen som har meninger om dette?
Målet mitt er at merkingen bør være synlig og enkel å se
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.