Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.
Har en kabel liggende som en montør lurte på om han kunne benytte i bakken (i rør) til et uthus. Finner ikke ut så mye om den, men den er merket:
Zhongli Sci-Tech Group ROV-K 0,6/1KV 2x4 90C UNE 21123 IEC60502 2009-02.
Noen som kjenner til den/kan hjelpe?
Løst
Ser ut fra §6 at bedrift ved driftsansvarlig har ansvaret for utpeking av ansvarlig for arbeid på sin installasjon hvis dette utføres av en tredje part. Hvor går grensen for om ansvar for utpeking av AFA hviler på Installatør eller driftsleder
Med eier av eget annlegg tolker jeg det dit henn at virksomhet Eier ett annlegg og er tilknyttet egen trafo =)?
kan noen komme med noen synspunkter
Løst
Først og fremst vil jeg skryte av dette forumet. Mye bra og kjappe tilbakemeldinger. :)
Det vanker en del usikkerhet blant mange rundt dette med dobbel isolasjon og bruk av PFXP som inntakskabler.
i Nek 400 2006 at tavle som oppfyller kravet ip2x kan benyttes selv om denn er av metall. for å tilfredstille kravet trer man på issolerende strømpe eller benytter korte stive ledere fram til første jordfeilvern i fordelingen.
Men skal tavlen da jordes ? De fleste tavler i dag så er jo jordskinna montert slik at denn er i direkte kontakt med godset på skapet og skapet får automatisk ett jord potensiale ?
Løst
Stemmer det at man skal benytte de tider i tabell 41A nek 400 som veiledende krav til utkoblingstid også ved vanelig Topolt kortsluttning ?
Løst
Er det noen som vet om det finnes klammerpistoler der ute som er elektrisk drevne? Samme operasjon som om en ser for seg en halvautomatisk pistol der den lader seg selv for hver operasjon.
Kabellegginga hadde jo gått kjapt som en drøm da.
Løst
Ser i NEK400:2010 530.3.2/3.3 at det er krav til topolt brudd på flerfase kruser, med unntak av kontakter som kun er beregnet for N-leder hvor kontakten kan sluttes før og brytes etter de øvrige kontaktene. og at det ikke skal være enpolet koblingsapparater i enfase og flerfase kurser.
Hva menes med flerfase kruser? er dette trefase kurser der alle ledere utenom N-leder skal brytes?
Og er det nå pålagt at alle brytere,dimmere osv skal være topolt brudd på? Eller kan en fortsatt bruke enpolt bryter som før?
Løst
Om man skal montere ny stikkontakt ute, på en kurs med utestikk på fra før, trenger man da jfb på kursen?
Har tolket det slik at om man går ut fra en stue med jordede stikk til en ny utestikk, så må man ha jfb.
Noen synspunkter?
Løst
Hei!
Har endel fryserom som ikke må tine opp dersom strømmen blir borte over lenger tid.
Så da har man kommet frem til den fantastiske gode ideen om å innstallere et 250kW dieseaggregat.
Er det noen som vet noe om regler for plassering av et slikt nødstrømmsaggregat? tenker da på avstander fra bygg med tanke på eksos osv :)
Takker for al hjelp.
Løst
Hei!
Vi har fått inn en del maskiner med div styreskap som står inne i tørt rent produksjonsrom.
Hvordan er det med jording av dette? hvert skap har jo tilførselskabel 3x400V+N+J.
Skal det jordes med 10 eller 16 kvadrat separat mellom skap maskiner/skinner kabelbroer osv osv osv...
Her er det jo maskindirektivet som gjelder. og ikke NEK 400 såvidt jeg skjønner i denne jungelen av forskrifter og normer som slår hverandre ned.
Jeg lastet ned maskindirektivet fra nettet, men der stod det bare om noe lys på en gravemaskin og lastebiler, bare svada hele greiene.
Takker for alle svar...
Var det feil maskindirektiv?? hvordan
Løst
Hei jobber med en installatør prøve fra 2008.
Spørsmålene mitt er følgende. jeg skal forskyne utakts stolper til en campingplass Anlegget er ett IT nett tilkoblet alment nett. Kan jeg si at camping plassen er særdeles mye besøkt hele året. Og at de derfor er avhengig god driftsikkerhet.
Kan jeg da legge pfsp som tilførsel kabel til utaksstolpene
utelate bruk av jfb
benytte jordfeil varsling
forutsett at jeg dokumenterer utkobling ved andre jordfeil, tilfredstillende overgangsressistans til jord, at anlegget er omfattet av en internkontroll. Med instruks vedrørende oppfølging og håndtering av jordfeil =?
eller må dette utføres med dobbelst isolert kabel ? og kapsling med utført som tilsvarende klasse 2 =?
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.