Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.
Hvordan er det vanlig å løse aern mot overspenning i store inntak på f. eks industribedrifter? Tenker da på inntak på rundt 1000 A.
Finnes det så store overspenningsvern, eller må fordelingen deles opp på flere vern?
Løst
Dumt spørsmål:
Hvordan finner man ut om kursen løser ut i henhold til tabell 41A?
Tenker da spesielt på TN.
Løst
Hvilken installasjonsmetode brukes for kabel forlagt i plastkanal på vegg?
Løst
Hva er forskjellen på en Elektroinstallatør som har tatt og bestått istallatøreksamen som er arrangert av EBL.
Eller en som er godkjennt som Installatør industri.
Løst
Et anlegg (kanskje med egen trafo, som gir høye kortslutningsstrømmer), utstyres med reservestrømsaggregat. Dette har kanskje kapasitet 1/3 av vanlig drift.
Drift ved vanligg nett tilførsel og drivt via reservestrøm gir to vidt forskjellige vilkår.
Generelt, hvordan prosjekterer man et slik anlegg.
Tenker spesielt på kortslutningsstrømmer.
Høye strømverdier fra forsyningsnettet, små strømmer fra aggregat.
Løst
Det skal oppføres et verksted/garasje eit stykke unna hovedbygg som har enfase IT-nett. Eier ønsker 25A avgang med egen jordfeilautomat i verkstedet.
Er det da krav med overbelastningsvern i hovedbygget? Kan jeg bruke en større jordfeilbryter (100mA) som avgang? Er kabelen beskyttet mot kortslutning av hovedbyggets KV?
Er det krav om egen jordelektrode i verkstedet?
Løst
Hei.
Jeg lurer på mine rettigeter til å få fornyet mitt årlige FSE-kurs og førstehjelp for elektropersonell mens jeg jobber oppsigelse hos min nåværende arbeidsgiver? Jeg hadde gyldig FSE-kurs og førstehjelp når jeg ble ansatt men det går nå ut mens jeg jobber oppsigelse.
Jeg mener å ha lest et sted at en arbeidstaker ikke skal avslutte sitt ansettelsesforhold med dårligere kompetanse, eller med utgåtte, relevante kursbevis som var gyldige når ansettelsen fant sted. Stemmer dette?
Mvh
Roar
Løst
Når et apparat er dobbeltisolert så betyr det at det er to lag isolasjon mellom spenningsførende deler og kapslingen. (Der en mixmaster har isolasjonen i faseleder og plastkapslingen.)
Men spretter man opp for eksempel en forsterker eller CD-spiller så ser man at apparatet ikke har to lag mellom gods og faseleder. Faselederne avsluttes i et loddepunkt på et kretskort og det er bare et par milimeter luft som skiller loddepunktet med godset.
Hvordan kan dette kunne klassifiseres som dobbeltisolert?
Skulle apparatet bli utsatt for støt så kan det jo hende festene til kretskortet blir dårlig og at loddepunktet kommer i kontakt med gods. Og at vi dermed har en akutt berøringsfare.
Løst
Når det legges varmekabel på kyllingnetting i bad. Trenger kyllingnetting og jordes da? eller holder det at varmekabelen har en jordet skjerm rundt seg?
Løst
Hei, jeg har et spørsmål. Ved endepunktsjording, jorder man da utgående kabel fra sikringen til den maskinen man skal arbeide på?
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.