Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.
Hvis man har et IT nett, så skal det dobbeltisoleres frem til første jordfeilbryter. For stikkontakter med merkestrøm til og med 20A er det et krav om jordfeilbryter. Hvis man da monterer en stikkontakt på 32A, hvor slutter man da å dobbeltisolere ?
Løst
Er det regnet som AUS å koble i en topolt bryter på den spenningsløse siden? Dette er snakk om 16A kurser. Så det er ingen fare for voldsomme kortslutninger.
Vi bytter ut en haug med armaturer der hver armatur har hver sin topolte bryter. Og vi slår av bryteren, kobler fra den gamle armaturen og kobler på den nye. Setter på dekselet og slår bryteren på igjen.
Vi rører altså ikke tilførselssiden.
Løst
Kan noen forklare meg hva som er forskjellen på SELV og PELV?
Jeg vet det står for Safety Extra Low Voltage og Protective Extra Low Voltage, men har aldri helt skjønt forskjellen.
Har dere eksempler på utstyr? Er en 12V spot forsynt med SELV? Og kan denne da ha enpolt brudd på baderom (701.536.1.01)???
Hmmm....
Løst
Ved dusjforheng(dusj uten dusjkar) på bad så blir sone 1 definert som 1,2m i horisontalretning f.o.m 0,1m til 2,25m over gulv.Er da området utforbi soneløst.
Løst
dette spørsmålet gjelder bad:
jeg lurer på om det er krav til jordin på rista til sluket i bad.
hvis det er det, lurer jeg på åssen mm2 som blir brukt og hvor man finner ut av dette?
Løst
Hei lenge siden jeg hadde om stroboskopeffekt, men skal montere inn ledelysarmaturer inn i ein maskinhall med roterende maskiner. Var det slik at man tilfører alle tre fasene og fordeler disse likt over alle armaturene for og motovirke stroboskopeffekten ?
Løst
Kan dobbel jordfeil i IT-nett være årsak til ødeleggelse av PC og TV? Ingen kjente overspenningskilder har vært registrert (lyn etc). Er det en regel at alt utstyr er dobbeltisolert eller er det avhenging av produsent. Finnes det ikke en Nemko-standard som sier at i Norge må det brukes dobbeltisolert office utstyr?
På forhånd takk.
Løst
I et TN-S anlegg trenger man ikke jordfeil overvåking på stigere om jeg kan dokumentere utkobling innen 5s ved jordfeil.
Hvordan kan man dokumentere utkobling innen 5s. Febdok?
Løst
Kan en måle en variabel som en kan bruke til å finne ut kortslutningstrømmen når anlegget er spenningsløst?
Finne eks. R Z?
Løst
Hei.
Jeg lurte på om det er lov og både ha jordet og ujordet stikk på smme kurs vis det er i forskjellige rom?
Dvs. Eit rom med jordet stikkontakter og rom nummer to med ujordet stikkontakter, på samme kurs?
Mvh
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.