Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder

Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440

Link til NEK FAQ

FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Skjule kabel bak listverk

Er det lov å skjule f.eks. PR kabel bak listverk innvendig i et hus?

Spurt ${formatDate(1091093340)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Krav og plassering av lavvoltutstyr

I byggforskserien 543.615 er det beskrevet at 12 volt belysning som er utført etter kravene til SELV- kretser og hvor skilletrafoen er plassert utenfor sone 0,1,og 2 ( eks. over himmling) har svakere krav til plassering og kapslingsgrad enn tabell 63 i FEL og NEK 400. Dessuten er det tilstrekkelig med enpolet brudd til slik belysning uavhengi av om bryteren er på primer eller sekundærsiden av trafoen. Dette gjør det mulig å bruke endevendere.

Spørsmål: Er dette riktig i henhold til FEL og NEK

Spurt ${formatDate(1089115680)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
PN i kanal

hva med bruk av PN rett i kanal (installasjonskanal )
allminiumskanal ?
hva med kriterier for det

Spurt ${formatDate(1087909440)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Bryting av N-leder

I utstyr/skap/tavler fra Europa opplever vi avganger med enpolig sikringsbrudd i faseleder og gjennomgående N-leder (uten brudd). NEK 400 punktene 536.1.2 og 444.3.12 synes å være klar i kravet om topolig brudd, både av faseleder og N-leder (i Norge).
I fagforum datert 20.11.2002 ser det ut som om det er greit med en-polig sikringsbrudd i faseleder og fast tilkoblet N-leder.
Er det feil å beordre nevnte utstyr/skap/tavler bygget om til topolig brudd, både i faseleder og N-leder? Har frakoblingsutstyrets plassering i kretsen noen betydning? NEK 400-2002 sier både det ene og det andre (f.eks punkt 536.3.2.1).

Spurt ${formatDate(1087566240)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Ommerking av blå leder

Angående NEK400:2002 514.3.5
Kan en leder farget blå brukes som beskyttelsesleder hvis den helmerkes med gul/grønn strømpe i tilkoblingsendene? Da er vel ikke lederen lenger blå men gul/grønn. Det samme gjelder vel for andre ledere som merkes om til beskyttelsesleder, vi har vel lov til det hvis vi merker endene med gul/grønn. Det behøver vel ikke være i hele kabelens lengde, unntatt for PEN leder.
Tolker jeg dette rett?

Spurt ${formatDate(1087542300)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Ref. NEK 400-7-706

Forstår at dette avsnittet i NEK 400:2002 gjelder også for metalliske tanker. I vårt tilfelle har vi ved reparasjoner personell inne i tanker.

Når det gjelder håndverktøy som vinkelslipere, bormaskiner etc. skal denne strømforsynes vis SELV-krets eller ved elektrisk atskillelse ved hjelp av isotrafo.

Men når det gjelder håndlamper kan man KUN strømforsyne disse via SELV-kretser (maks 50VAC). Hvorfor kan ikke disse også forsynes via isotrafo, slik at 230V lamper kan benyttes?

Det har tidligere ved vår bedrift blitt godkjent (internt) å henge en lampe via mannluke i toppen av tanken. Denne blir da forsynt via jordfeilbryter og kurs utenom isotrafo. Dette går jeg ut i fra er forskriftstridig. Eller...?

Spurt ${formatDate(1087381440)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Lysarmatur på bad

Er det lov å montere lysarmatur IP21 i område 2 dersom armaturen er beskyttet med jordfeilbryter?

Spurt ${formatDate(1087286520)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
TN anlegg

I FEL og NEK er det krav om jordfeilvern/bryter på kurser til skjult varme. Kreves dette uansett spenningsystem ( også i TN 400/230)

Spurt ${formatDate(1086777240)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Jordfeil i TN-nett

Vil jordfeil hos naboen slå ut min jordfeilbryteren i et TN-nett?

Spurt ${formatDate(1085647920)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Feilstrøm melomm N-leder og jord

I et TN-S nett med justerbar jordfeilvarsling for å detektere forbindelse mellom N-leder og jord, hvor store kan feilstrømmer bli og hva vil naturlig størrelse på en lekkasjestrøm i feilfritt anlegg være. Kan dette eventuelt beregnes?

Spurt ${formatDate(1085382060)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Andre tema

Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Sigurd Barane

Sigurd Barane

Instructor

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.