Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.
Nettopp kjøpt en ny leilighet og oppdager og er påbevist med kamera at det mangler kabler under vegghengt toalett, i dusjen (nisje) og en bredde på 20 cm tvers over gulvet.
Hva sier forskrifter og normer om det?
Begrunnelsen oppgitt er at det blir kodens fra taolettet hvis det er varme under og at kablene går noen spor i to plater, slik at skjøten blir midt på gulvet. Hvorfor det ikke er kabler i dusjen har jeg ikke fått svar på bortsett fra at alle leilighetene er sånn.
Løst
Er 4 NEK399 skal utenfor et eldre 4 mannsleilighet/bolig. Er utrolig kronglete å hente strøm fra skapet på innsiden,oppe i 2 etg. I tillegg er måleren ute trefase, mens OV inne 2 fas. Tror de har gjort det slik pga plass i skapet.
Elbillader skal stå nære NEK399 skapet.
Det er vistnok nå lov å hente kraftkrevende laster fra NEK399 skapet.
Hvordan løses dette i praksis med sikringer og avgreininger i NEK399 skapet?
Løst
Hei! Ved dobbelisolert omformer, har jeg blitt informert at solcelleinstallasjon ikke skal jordes. Med mindre det er montert i område, mer utsatt for lynnedslag. Hvilke avsnitt i NEK, samt norm omhandler dette? Hvor står det spesifikt hvorfor -og hvordan dette skal gjøres?
Løst
Vi produserer elektrisk utsyr (tavler og HPU) til offshoreindustrien og er ikke underlagt FEK da vi leverer et ferdig produkt med samsvarserklæring.
Vi ser nå på muligheten å oppgradere (refurbishment) av gammelt og utdatert utsyr, som er produsert av andre. Utstyret vil bli sendt til land og oppgradert på et verksted.
Ved å oppgradere og utstede ny samsvarserklæring blir vi da underlagt FEK § 8.Kvalifikasjonskrav ved reparasjon av elektrisk utstyr? Hva er definisjonen på reparasjon?
Løst
Hei. Jeg ønsker litt opplysning angående ansvarsfordeling ved tilkobling av solcelleanlegg. Et solcelleanlegg på ca 100kW skal monteres på et næringsbygg, dette er prosjektert og levert av et firma som kun er oppført med prosjektering av el anlegg i Elvirksomhetsregisteret. Firmaet setter opp hele anlegget og terminerer DC-kabler fra celler til inverter. Installatør trekker DC-kabler, legger utjevningsforbindelser og tilkobler AC-forsyning fra inverter til tavle.(TN-fordeling)
Når jeg leser elsikkerhet 91 tolker jeg det slik at installatør må stille med samsvarserklæring på hele det elektriske anlegget. Er dette riktig forstått? Og da er det vel naturlig å be om samsvarserklæring på prosjekteringen slik at installatøren ikke sitter med det bygningsmessige ansvaret?
Siste spørsmål er ang jordfeilvern: NEK 400 sier at det skal være jordfeilvern type B på forsyningskursen fra tavlen til inverter. prosjekterende firma sier denne må være min 300mA. Hva skal denne beskytte og hvordan finner man ut hvor stor utløsestrøm denne skal ha?
Har folk synspunkter til dette?
MVH Torbjørn Austarheim
Løst
Fikk testet nye kabelkniven her om dagen.
På måleleledning til tangamperemeter utilsiktet. Ikke-pluggbare.
Innafor å lodde sammen bruddene og krympe igjen? Måler kontinuitet mot målepinne før krymp med annet instrument.
Det er så ergelig å måtte sende det inn på rep og være uten eget på jobb en stund
Løst
Hei.
Eg mener å ha lest i ett REN blad att det skal benyttes TFXP 4G50mm2 al som inntakskabel til bolig/frem til TKS skap.
Finner ikke dette igjen, men er det noen som kan bekrefte eller avkrefte om dette er riktig? Eventuelt refere til noen paragrafer?
Ser ikke helt hensikten med å bruke 50mm2 frem til f.eks små leiligheter som ikke har behov for dette..
Løst
Hei.
Tenkte å høre med dere med hva dere gjør i praksis.
Det skal byttes innmat i sikringsskap i ett borettslag bestående av 58 leiligheter.
Det står flere knivsikringer i kjeller på 250A med en stiger bestående av 3x35mm2 PN som dekker x.antall leiligheter. Anlegget er fordelt med enfase til hver leilighet. Hvor plasserer dere overspenningsvernet? Dersom det sittes ett overspeninngsvern for hver stiger er vi da dekket?, ser på dette som vanskelig iforhold til plass, gamle koblinger, hvem har ansvaret for å kontrollere att overspenningsvernet er inntakt etc.
Eg personlig tenker att det bør plasseres ett overspenningsvern ved hver OV for hver leilighet, men dette er en fordyrende løsning (58stk overspenningsvern) og kanskje unødvendig? Stigeren går inn på ett koblingstykke som går videre til 4skap og så videre til neste etasje osv. Hvordan blir dette normalt utført?
Hovedsikringene er UZ og 35A, dette er tanken å bytte til OV 2x32A, noen tanker rundt dette?
Løst
Hei. En ny hytte på fjell. Klasse 2 som beskyttelsesmetode helt frem til jordfeilautomater 30mA. Vil stengrunn i forenklet tabell for overgangsmotstand til jord være OK for verifikasjon. Tenkte da 50 meter 25 CU line rundt ringmur rett på fjell. CU wire må ligge rett på innsiden av ringmuren da det ikke skal fylles på noe på utsiden. I tillegg legges CU wire i borehull sammen med inntakskabel / vann / avløp ned fra fjell ca 60 meter. Takk for gode innspill her.
Løst
Spørsmål til UPS forsynt fra flere strømkilder, hvor UPS ikke har egen skilletrafo og N-leder er dermed koblet sammen på main, bypass og utgang, Har lagd en skisse for å illustrere dette.
Er skissert løsning i henhold til kravene i NEK 400?Se følgende punkt, er det andre relevante krav til problemstilling?- 303.2.1.2- 551.2.302
Vil måling på Jordfeil sensor (EF CT) bli tilnærmet riktig?
Strømmen i N leder ved main forsyninger er opptil 3,5mA, men ved bypass vil strømmen i N-leder variere etter skjevlast UPS forbrukere, har derfor tenkt N-leder gjennom jordfeil sensor for bypass forsyning.
Det er to 400V tavler (SWB1 & SWB2) som forsyner egen distribusjonstavler og laster.
Link til skisse:https://wathne-my.sharepoint.com/:b:/g/personal/ole_wath_no/Eco2mlbRZwxJnNtIgiariu4BsYP-_zw64ke2UL84gwYP0Q?e=BzS0Ds
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.