Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.
Hva er definert som annen ledende del? Og hvor står det?
Løst
Stilles det noen krav til gulvdelegg i tavlerom/kott eller krav om å ha gummimatte forran fordelingen?
Løst
Hei!
Dette blir litt off topic, lurer på om montørpakka fremdeles fins,
Er det kun elko som har denne?
Løst
Jeg lurte på dette med ventiler og rør og jording
I fabrikken der jeg jobber er det hundrevis av pumper og ventiler, men det er ikke sveiset på stusser på røra slik at man kan koble en jordforbindelse fra den ene siden av røret og over til den andre siden der det sitter ventiler og pumper i mellom..
Andre steder jeg har vært er det veldig konsekvent med jordingsforbindelser fra rør til rør når man har pumper og ventiler i mellom.
Hva er reglene her?
Løst
Hei. Jeg har et sikringsskap jeg for to år siden renoverte her hjemme hos meg. Med Moeller PKPM automater.
Nå har den ene automaten slått seg vrang ved at den ikke lar seg koble inn. Selv når den er koblet vekk fra kursen. Så det er nok en mekanisk feil i den. En 20A automat til komfyren. Jeg måtte koble den på 16A automaten til badet for å få mulighet til å lage taco igår. Hehe.
Er det vanlig kjøpslov som gjelder som på for eksempel en mobiltelefon?
Jeg kjøpte den via grossisten gjennom jobben.
Løst
Skal renovere eldre hus og skal bytte inntak og resten av installasjonen.
Jeg har fagbrev som elektriker, men jobber ikke for installatør.
Jeg har jo lov til å utføre elektrisk anlegg i mitt hus.
Men har jeg lov til å skrive samsvarserklæringen?
Og ett sidespørsmål, må jeg ha komfyrvakt?
Løst
Hei!
Er det noen som har en Enkel forklaring på hva Selv og Pelv er for noe!?
Løst
Ved noen anlegg er det lave kortsl.strømmer, ikke uvanlig at Ik2min (IT-nett) kan kommer ned på ca 0,3 kA. Er det nødvendig å tilpasse OVvernet til kortsl.stømmene eller er det nok at kurssikringer er tilpasset kortsl.strømmene?
Løst
Dersom kuldemontører skal arbeide selvstendig og foreta sikkerhetstiltak som frakobling av sikringskurs, for å jobbe på frakoblet anlegg, er det da krav til Elektrofagbrev??
Hvor går grensesnittet over hva en Kuldemontør kan gjøre og ikke??
Som kuldemontør har de samme pensum i elektro som elektrikerne har. De bygger, modifiserer, feilsøker og foretar reparasjoner i styretavler.
Løst
Jeg vurderer å ta høyspenningskurs. Har lest litt om dette på Færder Vgs. De skiller mellom to kurs, H-01 (100 timer) og H-02 (40 timer). Jeg regner med jeg må ta dette H-01 (100 timer).
Ser også at de har repitisjonskurs på høyspenningskurs. Jeg trodde det var krav til årlig FSE kurs lav og høyspent, men er det også slik at jeg må repetere H-01 høyspenningskurset, og eventuelt hvor ofte? Dette er jo veldig dyrt å repetere (6000kr).
En annen ting jeg lurer på er om det er flere som tilbyr et slikt kurs. Og jeg lurer også på om det finnes muligheter for å ta dette H-01 høyspenningskurset nettbasert eller om dette rett og slett ikke lar seg gjøre av praktiske grunner?
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.