Velkommen til Trainor Forumet

Alt du lurer på om Ex Forskrifter og normer DSB Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Varme arbeider Automasjon Elektrisk støy
kan du få svar på i forumet

10,000+
tråder
100%
spørsmål besvart
13,000+
registrerte brukere
1,200,000+
besøk i året
100%
spørsmål besvart
40+
years of experience
80,000+
course participants
1,200,000+
besøk i året

Elbranschens forum

I samarbete med
Tema Tråder
Ex icon Ex Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx 1561
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder icon Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 9573
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart icon Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Havindustritilsynet og IEC 61892 901
Varme arbeider icon Varme arbeider Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening 38
Automasjon icon Automasjon Prosess, styring og regulering 832
Elektrisk støy icon Elektrisk støy Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning 219
Batterier icon Batterier Inspeksjon og drift av batterisystemer 14
Questions in English icon Questions in English Ask questions and get answers in English 18
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Generator

Hei
Trenger hjelp til å finne data på asynkron motor som brukes som generator.

Data som mangler er pu verdier. Skal legges inn i febdok.
Mulig febdok bare kan beregne for synkrongenerator?

Motoren som brukes er ABB 3GAA182032-ADG. 22kW 690V 3f 23,7A cos 0,84.50Hz.

Den skal ikkje brukes som ""stand alone"" bare tilkobla nett.

Ønsker å finne ut ka bidrag generator har til kortslutningstrøm i tilknytningspunktet der ""generator møter nett"".

Spurt ${formatDate(1427473560)}
Løst Løst
Ex
Rekkeklemmer til IS

Hei!

Jeg har et spørsmål angående bruken av blå rekkeklemmer for IS signaler.

Er det slik at dette er et påbud? Og kan man bruke blå rekkeklemmer for NON-IS?

Spurt ${formatDate(1427441460)}
Løst Løst
Ex
Bruk av batteridrevet utstyr

I alle de år jeg har jobbet offshore så har vi alltid vært veldig klare på at en bærbar datamaskin skal være uten batteri og tilkobles plattformens strømforsyning så lenge man er utenfor boligkvarter, dvs. i naturlig ventilerte områder, dette uavhengig av om det er uklassifisert eller sone klassifisert område. Noen mener at de kan ta med en PC med batteri såfremt de har en arbeidstillatelse for varmt arbeid, det samme mener de om batteri drill. Problemet er at man da ikke har tennkildekontroll og nedstengning ved gass deteksjon på platform eller fartøy. Hvor finner man detaljert informasjon om dette? Er ute etter hva regelverket sier om å ta med batteridrevet utstyr I naturlig ventilert område, og om en arbeidstillatelse for varmt arbeid kan tillate dette (noe jeg ikke er vant med).

Spurt ${formatDate(1427461620)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Fordelinger i rømningsvei

I sammenheng med NEK399 ønsker de nå at det skal være etasjefordelere i leilighetsbygg på flere etasjer. Ofte er det kun to trapperom med ganger frem til hver leilighet. Dette vil da også bli klassifisert som rømningsvei av brannrådgiver. Slik jeg ser det må fordelingene da plasseres inne i egne nisjer som blir en egen branncelle, og det må være branndør inn til disse. Plassen dette tar har jo aldri arkitekten tatt høyde for, så det blir jo selvsagt helt krise når vi må ""stjele"" en kvadratmeter eller mer fra den ene leiligheta for å få til dette. Tolker jeg dette feil, eller har noen er smart løsning på problemet?

Spurt ${formatDate(1427570940)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
FSE skip Offshore

Var det ikke slik at Aktivtetforskriften til Ptil § 82 viste til at FSE benyttes som norm ute? Men er dette endret paragraf og i såfall hvor er dette nå?

Spurt ${formatDate(1427365740)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Kvalifikasjoner

Hvilken kvalifikasjonsforskrift gjelder skip og offshore?

Spurt ${formatDate(1427365620)}
Løst Løst
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart
tilkomst ved vedlikehold.

Hei.
Vi har en utfordring med et nytt tavle prosjekt der det ikke lenger er mulig å skille av 2 stk DC motorer i tavle for f.eks meggerteste ved vedlikehold.Før kunne vi skille disse.



I praksis må man da fysisk demontere hovedkabler inn på den ene DC motoren 4 ganger i året. Dette finner vi urimelig, men vi leter etter en paragraf,eller lovtekst for å fvinge frem en forbedring.

Kan dere hjelpe oss her?

Mvh Rolf Morten

Rolf Morten Forland
Rigg Elektriker Gullfaks B

Spurt ${formatDate(1427272380)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Gamle sikringsskap.

Hei.

Etter en diskusjon her på jobben så har jeg et spørsmål angående å skifte fra gamle UZ-elementer til ny OV og jordfeilautomater.
Hvis den gamle hovedsikringen feks er 2x35A UZ-elementer, skal man da erstatte denne med 2x40A OV eller 2x32A OV?

Tore

Spurt ${formatDate(1427290800)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Selvstendig næringsdrivende

Hei

Hva kreves av en automatiker for å kunne starte eget firma og enten leie seg ut som fagarbeider til andre selskap, eller prosjektere og utføre arbeid selv. Evt om automatikker må ta installatørprøven før man kan prosjektere?

Hvis ikke skiller man da på arbeid for automatiker og arbeid for elektriker, slik at f.eks tilkobling av tilførsel til utstyr må gjøres av godkjent installatørbedrift?

Spurt ${formatDate(1427222760)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
TN anlegg

lure på hvordan finne feil mellom N og J? i tn-anlegg
og Strøm i N leder

Spurt ${formatDate(1427234280)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Rune Øverland

Rune Øverland

Seniorinstruktør

Les mer
Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Team Leader Training

Les mer
Ole Petter Sørensen

Ole Petter Sørensen

Seniorinstruktør

Les mer
Sverre Isaksen

Sverre Isaksen

Senior Instructor

Les mer
Steinar Nilsen

Steinar Nilsen

Seniorinstruktør

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.