Velkommen til Trainor Forumet

Alt du lurer på om Ex Forskrifter og normer DSB Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Varme arbeider Automasjon Elektrisk støy
kan du få svar på i forumet

10,000+
tråder
100%
spørsmål besvart
13,000+
registrerte brukere
1,200,000+
besøk i året
100%
spørsmål besvart
40+
years of experience
80,000+
course participants
1,200,000+
besøk i året

Elbranschens forum

I samarbete med
Tema Tråder
Ex icon Ex Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx 1559
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder icon Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 9567
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart icon Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Havindustritilsynet og IEC 61892 901
Varme arbeider icon Varme arbeider Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening 38
Automasjon icon Automasjon Prosess, styring og regulering 831
Elektrisk støy icon Elektrisk støy Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning 219
Batterier icon Batterier Inspeksjon og drift av batterisystemer 14
Questions in English icon Questions in English Ask questions and get answers in English 18
Ex
Nødstopprele IS/NonIS

Jeg har en RIO i sone 2 med nødstopprele fra Schmersal, SRB 200EXI-1A.
Nødstoppen er plassert i sikker sone.
Utgangene fra releet hvor nødstopp skal kobles er merket blå og er i IS utførelse.
Kan kablingen fra rele til nødstopp behandles som grå (NonIS) eller er det noe regelverk som hindrer dette?

Utdrag fra operating instructions for rele:

The Intrinsically safe current circuits of the device (light blue terminals) may be lead in explosion-endangered areas. In this case, it must be especially
observed that they are safely separated from all non-intrinsically safe current circuits.

Spurt ${formatDate(1424429460)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Minsteavstand fase-fase

Finnes det en tabell som angir minsteavstand mellom fase-fase for lavspentanlegg?

Spurt ${formatDate(1424440080)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Bruke DIN-skinne som PE-fordeling

Hei!

Jeg har ikke klart å finne noe klart i normene vedrørende å benytte DIN-skinnen som PE-fordeling ved bruk av rekkeklemmer med jordingsfot. Finnes det egne DIN-skinner til dette formålet, eller vil det være en god løsning med vanlige DIN-skinner?

MVH
Henning

Spurt ${formatDate(1424417460)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Utløsetid sikringer

Finner ikke noe sted der det står spesifisert krav til utløsetid ved 2 polet kortslutning i IT-anlegg noe sted.

noen som har mer peiling enn meg?

Spurt ${formatDate(1424269440)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Tavler

HAr en utfordring med rehabilitering av tavler til et bygg. Tavlene er gamle og må moderniseres, men er det krav om at tavlene skal bygges at godkjent tavleverksted, eller kan tavler bygges på plassen med ny innmat. Og hva er forskriftens krav til dokumentasjon i disse tilfellene.

Spurt ${formatDate(1424336340)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Stangtester

Hei!
Ser av deres e-læringskurs i kap. 11.03 at en stangtester for AUS verktøy er brukt.
Hva er dette og hvor finner jeg informasjon om slikt verktøy?

Spurt ${formatDate(1424352540)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
FEK paragraf 6

Hallo
Leser litt i FEK, kom over paragraf 6 om bruk av ufaglær arbeidskraft.
Det står følgende:
§ 6.Kvalifikasjonskrav for den som bygger og vedlikeholder elektriske anlegg
Den som bygger og vedlikeholder elektriske anlegg, skal ha fagbrev innenfor elektrofag som er relevant for de aktuelle arbeidsoppgavene.
Person med fagbrev som ikke omfatter elektriske anlegg, men som har fagutdanning med opplæring i til- og frakopling ved feilsøking og feilretting av komponenter som ellers faller inn under deres fagområde, kan utføre slike oppgaver.
Den som oppfyller kravene i § 7, kan utføre til- og frakopling i forbindelse med feilsøking, feilretting, utskifting av komponenter og oppgaver tilknyttet drift og vedlikehold av elektriske anlegg. Vedkommende kan også bygge og vedlikeholde elektriske anlegg i egen bolig og fritidsbolig.
Ufaglærte kan bygge og vedlikeholde elektriske anlegg når de blir direkte fulgt opp av person som oppfyller kravene i første ledd.
Ufaglærte kan utføre mindre arbeider på elektriske anlegg dersom dette utføres på sikkerhetsmessig forsvarlig måte.

Som jeg forstår at det kan brukes ufaglært til bygging og vedlikehold ved tilsyn av en faglært.
Spørsmålet blir kan man bruke ufaglært i en feil situasjon? Dette er ikke en normal arbeids situsasjon for bedriften. I forskriften beskriver vanlig rutine arbeid, ikke avvik situasjon.

Mvh
Sverre Kringtrø

Spurt ${formatDate(1424263560)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Sverige

Hei,
Hvilken kablen kan legges i trekke rør som ligger i bakken ?

kan jeg bruke PUR kabel i en fast instalasjon i Sverige ?

Spurt ${formatDate(1424268900)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
TN og IT i samme skap

Kom over en eldre 400V tavle. Det står en trafo rett ved tavla 400/230.
Vernet på sekundersiden står i samme tavle. Er det lov å ha TN og IT i samme skap?

Spurt ${formatDate(1424180040)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Jording i 24V Dc skap

Hei, bygger et styreskap med en pls og noen rele som skal på en fiskebåt, skapet skal ha 24Vdc forsyning fra båten , skapet er utstyrt med 5 amp sikringer, er det krav om jord på 24 V Dc?

Spurt ${formatDate(1424195940)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Rune Øverland

Rune Øverland

Seniorinstruktør

Les mer
Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Team Leader Training

Les mer
Ole Petter Sørensen

Ole Petter Sørensen

Seniorinstruktør

Les mer
Sverre Isaksen

Sverre Isaksen

Senior Instructor

Les mer
Steinar Nilsen

Steinar Nilsen

Seniorinstruktør

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.