Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.
Ny bolig skal jordes med ringjord, og et jordspyd som dypjordelektrode. Avgreining til jordspyd presses på ringjord. Bolig skal utføres med tilknytningsskap iht NEK 399. Anser da jordskinne i tilknytningsskap som installasjonens hovedjordskinne. Ringjord (cu wire 25mm2) kobles direkte til jordskinne i tilknytningsskap, og jordskinne i sikringsskap hovedutjevnes gjennom PE-leder i inntakskabel. Det er da ikke nødvendig å føre egen jordleder fra ringjord inn i bygning, men er det feil å gjøre det? Tenker f.eks ved måling av overgangsmotstand til jord. Da må evt to jordledere frakobles (både i sikringsskap og tilknytningsskap)
Løst
På skoler settes det ofte opp rundstift ved scenen eller en tenkt scene. Dette kan gjerne være i et stort fellesrom.
Noen setter opp rundstift for varmtvannsbereder.
Vil dette komme i konflikt med krav til barnesikring?
Varmtvannsberederen står ofte på et mer eller mindre teknisk rom, og er alltid støpslet inn. Så her syns jeg det er veldig liten sjanse for farlig situasjon. For skole så kan man kanskje si at det er overvåket av lærere?
Eller er dette helt forbudt?
Løst
Bor i et gammelt hus uten jordfeilbrytere. Går kun 2 faser inn til huset.Jordfeilen ligger utenfor min bolig(IT-nett), det fikk jeg bekreftet da jeg slo av OV og måleresultatene var de samme.Jeg måler 241V mellom L1-jord og 49V mellom L2-Jord.Hvor farlig er dette?
Løst
Hei, jeg er en lærling men har aldri vært borti en tangampere meter før. Lurer egentlig hovedsakelig bare på hvordan den fungerer?
Løst
Hei, eier et rekkehus fra 1978. Veggen inn til naboen består av 1 lags gips, 10cm rockwoll luftrom derretter 10 cm rockwoll så kommer innerplata til naboen. Et dette å klassifisere som brannvegg tror dere? Eller bare lydvegg?
Casen er å få skjult innstallasjon i denne veggen om det går. brannbokser etc om behov.
Tanker og innspill?
Løst
Når man skal legge opp datakontakter, er det slik at man må trekke en egen datakabel fra sentralen til hvert eneste uttak eller kan man gjøre som med stikkontakter? Altså legge én kabel til første uttak og deretter legge datakabel fra dette uttaket videre til neste uttak? Slik at én kabel fra sentralen forsyner f.eks. 10 ulike internett uttak?
Løst
1.Hva er riktig ref inst. internt i sikringskapet(tenker kablingen mellom OV->energimåler->sikringer), C?Har hørt de som hevder at man kan gå ned et tverrsnitt i sikringskapet, men det er vel ikke helt i henhold til forskrifter. Si jeg har et 63A 3-fase OV, hvilket tverrsnitt ville dere lagt på mellom OV-måler-sikringer? 10 eller 16mm2? En 10mm2 CU 3-leder kabel har en iz på 57(ref inst. C), nærme 63A, men ikke helt der.En 10mm2 kabel oppfyller jo ikke kravet om at strømføringsevnene til kabel skal være lik eller større enn sikringstørrelsen, men leste denne, samt den "uskrevne regelen" om å gå ned ett tverrsnitt i sikringskapet lurer jeg på hva som er vanlig praksis."Dette er hentet fra EBL retningslinjene som tavlebyggere benytter frem til alle sine målere som leveres rundt i Norge:6.2.5 Montering og merking av målefeltPlassert i miljø som ikke skader måleinstrumenterInntil 63 A OV tverrsnitt på målesløyfer i direktekoblede system min. 10 mm2"
Løst
Vi holder på å bygge ett omfattende høyspentanlegg på fjellet.
I den forbindelse så oppstår det problematikk rundt FSE og driftsleder rollen.
Det kan teoretisk oppstå induserte spenninger i kabler og f.eks lynnedslag i jordingsanlegget, og således vil FSE være gjeldene.
Utbygger / eier har ikke etablert noen driftsorganisasjon.
FSE retter seg mot Eier / Driver eller blir det opp til oss som entreprenør å etablere en driftsorganisasjon med Driftsleder / LFS / LFK under utbygging av anlegget?
Løst
jobber i dag på et eldre hus som det står 100A hovudsikringer på i dag.
Huset er under renovasjon og det skal bygges en hybel med 40A overlast vern, samt selve leiligheten som har overlastvern på 63A. Setter inn et dobbelskap med et kortsluttingsvern på 100A (Smeltesikring gG).
Om man setter samtidighets faktoren til 1 vil jo i teorien Kortsluttingsvernet ryke om man henter ut maks belastning på Hybel samt leilighet 63+40 = 103. Da vil jo i teorien KV vernet ryke, men lite sannsynlig. Ledningsevnen til kabelen er på 110A. Hva mener dere ? er dette en god løsning ? eller burde jeg øke KV vernet ?
Løst
Hva betyr alle de forskjellige tingene på disse automatsikringene?
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.