Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder

Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440

Link til NEK FAQ

FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Automasjon / elektro

Hei.

Jeg arbeider i en automasjonsbedrift og i den forbindelse så lurer jeg på hvor mye elektrikerarbeid en automatiker har lov å gjøre. Har f.eks. automatikere lov å utføre elektrojobber som utskifting av lysarmaturer? Hvor går grensen på hvilken type arbeid en automatiker kan gjøre?

Spurt ${formatDate(1433222836)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Tabell 41A, NEK 400

Hei, etter et endt NEK 400 kurs og jeg nå blar rundt i normen at jeg har skrevet at som et notat etter kruset at maksimal utkoblingstid i tabell 41A gjelder for jordfeilstrøm. Men så ser jeg nå at det i merknad 1 står at "utkobling kan være nødvendig av andre årsaker enn elektrisk sjokk". Det jeg egentlig lurer på er om det er disse utkoblingstidene som også skal brukes ved kortslutningsberegning.

Spurt ${formatDate(1433157686)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Allpolig brudd i glass sikring

I en tavle er det montert en automat sikring som forsyner flere forbrukere via felles rekkeklemme list.
I rekkeklemmen er det benyttet glass sikring i begge faser (eks:2amper) på hver avgang ut til div forbrukere.
Er dette lovstridig da på hensyn til Nek 400 530.3.2 som påpeker at alle poler skal brytes samtidig.

Spurt ${formatDate(1432889820)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Ansvarleg for prosjektering

FEL skil mellom ansvarleg for prosjektering og ansvarleg for utføring. Kjenner nokon til døme innanfor bedrifter der installatøransvaret og prosjekteringsansvaret er delt mellom to personar/to avdelingar?

Installatør har jo alltid ansvar for utføringa, men treng ein ein fast person til å vere juridisk ansvarleg for prosjektering, eller kan ulike ingeniørar vere ansvarleg for prosjektering frå sak til sak?

Spurt ${formatDate(1432843260)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Overspenningsvern

Hei
Hvorfor stiller normen krav til minimum Uc (tennspenning) for overspenningsvern? Burde det ikke vært maksimum. Vil det ikke være tryggere å ha en lavere/raskere utkobling?

Og hvorfor er kravet høyere ved IT enn TN, burde det ikke vært motsatt?

Hva er det jeg misforstår?

Spurt ${formatDate(1432835700)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Koble PEN tilbake etter splitt

Hei.
Det står i skriftene at det ikke er lov å koble tilbake til PEN (skinne) etter første splitt er gjort. I dette tilfelle er splitt gjort i trafo. Hvorfor er det ikke lov å koble tilbake til PEN da? Er det noen risikofaktor tilstede?

Spurt ${formatDate(1432822920)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Jording!

Nyhus er det vanlig å legge ringjord. Itillegg jord til tjømemuffen.

Hvordan er det med utligning av armering i betong grunnmur/gulver/vegger etc?
Blir dette praktisert?

Har alltid lært at god ringjord på riktig dybde strekker seg 30 m ut ifra huset og rundt.

Takker for svar!

Spurt ${formatDate(1432809120)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Overbelastningvern

Hei

Hører at Lofot kraft forlanger at OV skal stå på yttervegg. Har de noe hjemmel i lov om å forlange noe slikt eller tar de seg friheter med dette?

Spurt ${formatDate(1432806600)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
bruka av verneutstyr når man kobler spenningsløst

må man bruke verneutyr som f.eks jakke, bukse og slikt når man kobler spenningsløst?

Spurt ${formatDate(1432803180)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Fast tilkobling av komfyr?

Kom opp en diskusjon med en installatør som hadde forelesning. Han sa at ved rehab på kjøkken så kunne en koble komfyren fast på samme kurs som platetoppen på eksisterende 20/25A kurs. Dette da i stedet for å f.eks. sikre ned med en sikring inne i kjøkkenskapet.

Er dette egentlig lov? Syns det høres litt merkelig ut. Regner med produsentene setter grensen på 16A for hvor stor sikringen kan være for komfyren?

Spurt ${formatDate(1432755300)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Andre tema

Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Sigurd Barane

Sigurd Barane

Instructor

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.